Mülteci Eylem Planı AB-Türkiye Mülteci Anlaşmasında Son Durum

AB ve Türkiye arasında imzalanması planlanan mülteci eylem planı için prensipte anlaşmaya varıldı.

admin 1 Kasım 2015

AB ve Türkiye arasında imzalanması planlanan mülteci eylem planı için prensipte anlaşmaya varıldı.

AB ülkeleri mülteci sorununa kalıcı bir çözüm bulabilmek için Türkiye’nin yardımını hayati görürken, Türkiye ise Avrupa’ya mülteci akınını kontrol altına alması karşılığında AB’den Türkiye’ye vize serbestisinin hızlandırılıp 2016 yılı içerisinde hayata geçirilmesi, AB’nin mülteciler için Türkiye’ye tahsis ettiği fonun 3 milyar Euro’ya çıkarılması, AB üyeliği müzakere sürecinin hızlandırılarak yeni başlıkların açılması ve Türkiye’nin yeniden “üyelik müzakereleri yapan ülke” olarak AB zirvelerine davet edilmesi gibi taleplerde bulunuyor. Türkiye bunun karşılığında göçmen kaçakçılığı yapan çeteler ve adlarına sahte kimlik düzenlenen göçmenlerle mücadelede AB üye ülkeleriyle sıkı bir iş birliği yürüterek bu hususlarda bilgi ve istihbarat paylaşımını yoğunlaştıracak ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçen ve mülteci statüsünde bulunmayan göçmenlerin geri kabulünü gerçekleştirecek.

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |