GÜNDEM AİHM: Mahkemede Takke Takmak Din Özgürlüğü Kapsamında

AİHM, mahkemede başındaki takkeyi çıkarmayı reddeden bir Müslüman'ın cezalandırılmasının din özgürlüğünün ihlali olduğuna hükmetti.

admin 7 Aralık 2017

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), mahkemede ifade verirken takkesini çıkarmayı reddeden bir Müslüman’ın mahkemeye hakaretle suçlanarak cezalandırılmasının “din özgürlüğünün ihlali” olduğuna karar verdi.

Mahkeme, Bosna Hersek vatandaşı Husmet Hamidoviç’in bireysel başvurusuna yönelik verdiği kararında, “Yalnızca dininin sembolü olan takkesini çıkarmayı reddettiği gerekçesiyle şahsı mahkemeye hakaret suçuyla cezalandırmak demokratik toplumda abestir ve kişinin dini inancını açıklama konusundaki temel hakkını ihlal eden davranıştır.” ifadeleri yer aldı.

Mahkeme heyetinin 1’e karşı 6 oyla aldığı kararda, Bosna Hersek’in, Hamidoviç’e yönelik uygulamasıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin düşünce, vicdan ve din özgürlüğünü düzenleyen 9’uncu maddesini ihlal etmiş olduğu belirtildi.

AİHM ayrıca, takke kararında, Hamidoviç’e 4 bin 500 avro (yaklaşık 20 bin 500 TL) manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Nüfusunun yüzde 50’den fazlasını Müslüman Boşnakların oluşturduğu Bosna-Hersek Cumhuriyeti, 1995 yılında iç savaşı sona erdiren Dayton Antlaşması ile kurulan Hırvat ve Boşnaklardan oluşan Bosna-Hersek Federasyonu ve Sırplardan oluşan Sırp Cumhuriyeti olarak iki ayrı siyasi birimden oluşuyor.

Ülkede yargı yetkisini kullanan mahkemeler ülke geneli ve siyasi birimler düzeyinde karmaşık bir yapıyla örgütleniyor. İdari birimler arasındaki anayasal uyuşmazlıklara bakan Anayasa Mahkemesi yanı sıra Bosna-Hersek Yüksek Temsilciliğinin 2000 yılında çıkardığı kanunla kurulan Devlet Yüksek Mahkemesi, merkezi hükümet ve ona bağlı kurumların uygulamalarıyla ilgili davalarda yüksek mahkeme işlevi görüyor. (AA)

 

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |