GÜNDEM Almanya’da Camilere Saldırı Dalgası

Almanya’da DİTİB’e bağlı Minden Barbaros Camisi’ne PKK’lı vandallar tarafından saldırı düzenlendi. Saldırının, Afrin operasyonuna protesto amaçlı gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

admin 22 Ocak 2018

Afrin’de Türkiye tarafından başlatılan Zeytin Dalı Operasyonu’nun ardından 21 Ocak Pazar gecesi saat 2:30’da Almanya’nın Minden şehrindeki DİTİB camisine saldırı düzenlendi. Olay komşular tarafından fark edildi. Saldırıdan bir gün önce öğle saatlerinde şehirde yürüyüş başlatan PKK’lılar caminin etrafında da görülmüştü. Cami yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Türkiye’nin Afrin’deki askerî harekatını protesto amaçlı yapılan yürüyüş için bir gün önceden izin alınmıştı.

 

“Afrin İçin İntikam”

Konuyla ilgili Perspektif’e konuşan DİTİB Münster Eyalet Birliği Başkanı Durmuş Aksoy, kamera kayıtlarına göre saldırının maskeli dört kişi tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Görüntüler incelenmesi için polise iletilirken soruşturma da devam ediyor. Saldırıda caminin camları kırıldı, duvarlarına yazılar yazılıp boyalar atıldı. Yazılarda “PKK” ve “YPG” de yer alıyor. Duvarlarda “Afrin için intikam” ve“Seri Hilpe” gibi sloganlar görünüyor.

 

“Saldırı Bize Bir Engel Değil”

Minden’deki caminin şimdiye kadar saldırıya uğramadığını belirten Aksoy’a göre bu vakalar Türk kurumlarına saldırı çağrılarının birer sonucu. Dinî cemaat olarak Almanya’da huzur içerisinde yaşayan bir toplum olduklarını ve Minden’de bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşanmadıklarını belirten Aksoy, “Camimizde hizmetlerimiz devam edecek, bu saldırı bize bir engel değil. Kapımız herkese açık.” şeklinde konuştu.

 

Bir Gecede İki Camiye Saldırı

Leipzig’teki DİTİB Eyüp Sultan Camii de dün gece saldırıya uğradı. Saldırıyı sol bir grup üstlenirken bu grubun yaptığı açıklamada Türkiye’nin “Daeş’in bozguna uğratılmak üzere olduğu bir anda, Daeş’e karşı zafer elde etmek üzere olanlara saldırdığı” iddia edildi. Açıklamada, DİTİB’in Türk devletine bağı açısından “meşru bir hedef” olduğu ifadeleri de yer alıyor. 2 camı kırılan ve dış cephesine yazılar yazılan cami, geçtiğimiz senenin nisan ayında da yine saldırıya uğramıştı. 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |