İsviçre İsviçre | “Hristiyan Dinî Günlerine Tatil Uygulaması Kaldırılsın”

Noel ve Paskalya tatillerinin İsviçre’de diğer dinî gruplar açısından eşitsizlik yarattığını savunan sosyalist aktivistler, Hristiyan dinî bayram tatillerinin kaldırılması gerektiğini düşünüyor.

admin 15 Mart 2018

İsviçre’nin Zürih şehrinde bir grup sosyalist aktivist, ülkede Hristiyanlığa ait dinî günlerin tatil olması uygulamasının iptal edilmesini talep etti. Fransız basınında yer alan habere göre, söz konusu tatil uygulamasının anayasadaki eşitlik ilkesine aykırı olduğu savunulurken, yeni düzenlemeyle Paskalya ve Noel gibi tatillerin İsviçre toplumunun tümünü kapsayan değerler olmadığına dikkat çekildi.

İsviçre’nin Hristiyan kültürel mirasının devlet eliyle vurgulanmasının eşitsizliğe sebep olduğunu belirten grup, kaldırılmasını talep ettikleri günler yerine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 10 Mart İnsan Hakları Günü gibi tarihlerin tatil olarak ilan edilmesi gerektiğini kaydetti.

17-18 Mart’ta düzenlenecek İsviçre Sosyalist Gençler Kongresi öncesi ülkenin geleceği için eşitlikçi öneriler ortaya koymayı hedefleyen aktivistler Zürih Kanton Anayasası’nda yer alan dinî çağrışımlı ifadelerin de kaldırılması gerektiğini ifade ediyor. “Biz Zürih Kantonu halkı olarak yaradılışa olan sorumluluğumuzun farkındayız” cümlesindeki yaradılışın dinî yorumlamaya açık olduğunu savunan aktivistler, bunun yerine anayasaya “insanlara ve çevreye olan sorumluluğumuz”  ifadesinin eklenmesini talep ediyor. (meb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

  ETİKETLER:

   0 Adet Yorum Var

   Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

   • *Tüm alanları doldurunuz

  DİĞER YAZILARI

  HABER BÜLTENİ

  Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

   Hakkımızda

   Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

   YAZININ DEVAMI
   Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |