Danimarka Danimarka | Göç ve Entegrasyon Bakanı’ndan Tepki Çeken ‘Oruçlu Müslüman’ Açıklaması

Danimarka'da Göç ve Uyum Bakanı Stojberg Oruç tutan Müslümanların Ramazan'da güvenlik tehdidi oluşturduğu için izin alması gerektiğini söyledi. Hükümet Sözcüsü, Uyum Bakanı'nın sözlerinin şahsi düşüncesi olduğunu açıkladı.

admin 23 Mayıs 2018

Merkez-sağ liberal parti Venstre üyesi olan ve kamuoyunda göçmenlik karşıtı fikirleriyle tanınan Göç ve Entegrasyon Bakanı Inger Stojberg, Danimarkalı BT gazetesine yazdığı bir yazıda, oruç tutan Müslümanlara Ramazan ayı boyunca işlerinden ayrılmaları çağrısında bulundu. Inger Stojberg yazıda, “Müslümanlara, Danimarka toplumunun geri kalanı için olumsuz sonuçlardan doğurmaması açısından Ramazan ayında izin almaları çağrısında bulunuyorum.” ifadelerini kullandı. Oruç tutan Müslümanlarla ilgili söylemlerine devam eden Stojberg, İslam’ın 1400 yıldan eski bir kuralının uygulanmasının 2018 yılındaki Danimarka toplumu ve profesyonel hayatla uyumlu olup olamayacağını sorguladığını aktardı.  Söylemlerini örnekle de açıklamaya çalışan Göç ve Entegrasyon Bakanı, 10 saatten fazla bir şey içmeyip yemeyen bir şöförün herkes için tehlikeli olabileceğini iddia etti.

Hükümet Sözcüsü: Hükümetin Politikasını Temsil Etmiyor

Danimarka hükümeti sözcüsü, Göç ve Entegrasyon Bakanı Inger Stojberg’in tartışmalı oruç açıklamasının hükümetin politikasını temsil etmediğini söyledi. Parti içinde bakanın görüşlerine mesafe alan bir diğer isim, Jacop Jensen de konuya ilişkin Facebook hesabından yaptığı açıklamada Stojberg’e katılmadığını vurgulayarak, “Belki de biz politikacılar önce gerçek sorunlara çözüm bulmaya odaklanmalıyız” ifadelerini kullandı.

Bakanın söz konusu ifadelerine ilişkin Birleşik Danimarkalı İşçiler Federasyonu 3F’den de bir açıklama geldi. Berlingske gazetesine konuşan bir sendika sözcüsü, “Uyum Bakanının bir sorun yaratmaya çalışıyor oluşu çok daha büyük bir problem” şeklinde konuştu. Sözcü, otobüslerin gerçekleştirdikleri seferlerin tamamen güvenli olduğunu; Ramazan ayının da bu gerçeğin istisnası olmadığını vurguladı. Danimarka’nın en büyük otobüs firması olan Arriva da yaptığı açıklamada, şu ana kadar oruç tutan bir şoför nedeniyle meydana gelen bir kaza olmadığının altını çizdi.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |