AB AB, Sığınmacıları Topraklarının Dışında Toplamaya Hazırlanıyor

Gelecek hafta düzenlenecek AB Liderler Zirvesi'nin taslak sonuç bildirgesi, AB Konseyinin, sığınmacıların birlik dışında merkezlerde toplanmasına destek verdiğini ortaya koydu.

admin 20 Haziran 2018

Avrupa Birliği (AB) liderlerinin, gelecek hafta Brüksel’de düzenlenecek zirvede sığınmacıların AB dışında merkezlerde toplanmasına destek vereceği ortaya çıktı. Brüksel’de 28-29 Haziran’da AB üyelerinin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek Liderler Zirvesi’nin taslak sonuç bildirgesi basına sızdı. Taslak sonuç bildirgesinde, “AB Konseyi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Göç Örgütü’yle iş birliği içinde denize açılmış ve kurtarılmış sığınmacıların bölgesel tahliye merkezlerinde toplanmasını destekliyor.” ifadesi yer aldı.

Bu merkezlerde ekonomik göçmen ve uluslararası korumaya muhtaç sığınmacılar arasında ayrımın daha hızlı bir şekilde yapılacağı belirtilen bildirgede, bu uygulamanın sığınmacıların tehlikeli yolculuklara çıkmamaları için önemli bir caydırıcı etken olacağı savunuldu.

Avustralya Göç Modeli

AB’deki sığınmacı krizini çözmek için söz konusu “toplama merkezlerinin” kurulması fikri ilk olarak 2016’da sığınmacı karşıtı tutumuyla bilinen Macaristan Başbakanı Viktor Orban tarafından ortaya atılmıştı. Yakın dönemde bu fikre Avusturya ve Danimarka açık destek vermişti. Diğer yandan, Avustralya 2013’ten beri kara sularına ya da ülkeye ulaşan yasa dışı sığınmacıları Nauru ve Papua Yeni Gine’de bulunan sığınmacı toplama merkezlerine gönderiyor. Taslak sonuç bildirgesi, AB liderlerinin de Avustralya’nın tartışmalı “göç modeli”ni benimseme yolunda ilerlediğini ortaya koyuyor. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

  HABER BÜLTENİ

  Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

   Hakkımızda

   Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

   YAZININ DEVAMI
   Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |