Başbakan Bouffier Hessen Başbakanı: “DİTİB’in Din Dersleri Verme Yetkisini Alabiliriz”

Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier, DİTİB ile iş birliği protokolünü gözden geçirdiklerini belirterek, gerekli şartları yerine getirmemesi durumunda DİTİB’in din dersi verme yetkisinin ellerinden alınabileceğini dile getirdi.

admin 15 Ekim 2018

Almanya’nın Hessen eyaletinde, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) okullarda din dersi verme yetkisinin iptal edilebileceği iddia edildi. Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier, DİTİB ile işbirliği protokolünü gözden geçirdiklerini belirterek, DİTİB’in gerekli şartları yerine getirmekle yükümlü olduğunu savundu. Bouffier, aksi durumda yıl sonunda DİTİB’in Hessen’de din dersi verme yetkisinin elinden alınabileceğini dile getirdi. Welt am Sonntag gazetesine konuşan Hessen Başbakanı Bouffier, Türkiye’deki gelişmelerin ve DİTİB’e yönelik Almanya’daki suçlamaların bilirkişiler tarafından yeni bir durum değerlendirmesi yapılmasını gerekli kıldığını söyledi.

İslam Din Dersi Müslüman Derneklerle İşbirliği İçerisinde Yürütülüyor

Almanya’nın Hessen ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde, İslam din dersleri içerisinde DİTİB’in de bulunduğu Müslüman derneklerle işbirliği içerisinde yürütülüyor. Derslerin müfredatı, devlet kuruluşları ve din dernekleri ile birlikte hazırlanıyor. 

Merkezi Köln’de olan DİTİB, Almanya’da 900’den fazla camiyi koordine eden ülkedeki en büyük İslami kuruluş. 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası Alman kamuoyunda DİTİB’in Türk hükûmetinin etkisi ve kontrolünde hareket ettiğine dair yoğun tartışmalar yaşanmış, DİTİB imamları Türkiye lehine casusluk yapmakla suçlanmıştı. Son olarak Almanya iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ni izlemeyi gündemine aldığı iddia edilmişti.(P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |