Bosna Bosnalı Sivillere İşkence Yapan Sırp Kadın Askere 5 Yıl Hapis

Bosna'da 1992-1995 yıllarındaki savaşta Sırp Cumhuriyeti Ordusuna bağlı "Petrovac Kadın Birliği" mensubu eski Sırp kadın asker Ranka Tomic, savaş suçundan 5 yıl hapse mahkum edildi.

admin 26 Kasım 2018

Eski Sırp kadın asker Ranka Tomic’e, Bosna Hersek‘te 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşta Bosanska Krupa şehrinde savaş suçu işlemekten 5 yıl hapis cezası verildi. Sırbistan’daki Belgrad Yüksek Mahkemesinde görülen davada Tomic’in, Temmuz 1992’de, Bosanska Krupa’ya bağlı Radic kasabasında savaş suçu işlemekten suçlu bulunduğu bildirildi.

“Sivillere İşkence Yaptığı ve Fiziksel Şiddet Uyguladığı Tespit Edildi”

Mahkemeden yapılan açıklamada, Tomic’in, savaşta Sırp Cumhuriyeti Ordusuna (VRS) bağlı “Petrovac Kadın Birliği” mensubu olduğu belirtilerek, “Tomic’in, savaşta sivillere işkence yaptığı ve fiziksel şiddet uyguladığı tespit edildi. Tomic ayrıca, savaş esirleri ve Bosna Hersek Ordusuna bağlı hemşirelerin öldürülmesinde yer aldı.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, Tomic’in temyize gidebileceği de kaydedildi.

Bosna Hersek’teki Bihac Kanton Mahkemesinden Sırbistan’a devredilen davada, daha önce, eski kadın askerler Bora Kuburovic ve Radmila Banjac 4’er yıl hapse mahkum edilmişti.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |