Alman Anayasası Almanya “Irk” Kavramını Anayasasından Çıkarıyor

Almanya’da İçişleri ve Adalet Bakanlıkları anayasada bulunan “ırk” kelimesinin değiştirilmesi hususunda uzlaştı. Bu anlaşmaya göre anayasanın 3. Maddesinde bulunan “ırk” kelimesi “ırkçı nedenler” ibaresiyle değişecek.

admin 7 Mart 2021

Almanya’da İçişleri ve Adalet Bakanlıkları anayasada yer alan “ırk” kavramının değiştirilmesi hususunda anlaştı. Bu anlaşmaya göre anayasanın 3. Maddesinde yer alan “ırk” kavramı “ırkçı nedenler” ibaresiyle değiştirilecek.

Anayasanın ayrımcılığı yasaklayan 3. Maddesi şöyle: “Cinsiyeti, soyu, ırkı, dili, yurdu ve kökeni, inancı, dini veya siyasi görüşleri dolayısıyla hiç kimse mağdur edilemez ve hiç kimseye imtiyaz tanınamaz.” Bu maddede yer alan “ırk” kavramının “ırkçı nedenler” olarak değiştirilmesi öngörülüyor.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer (CSU), Spiegel’a yaptığı açıklamada yeni ibarenin öne sürülen diğer ibareler arasından en iyisi olduğunu söyledi. Ayrıca anlaşmanın, hükûmetin ırkçılık ve antisemitizmle mücadelede harekete geçme kabiliyetini gösterdiğini ifade etti.

İlgili kanun tasarısının çarşamba günü Federal Kabine’de onaylanması bekleniyor. Anayasada yapılacak bu değişiklik için meclisin üçte ikilik çoğunluğunun oyu gerekiyor.

3. Maddenin Kapsamının Daralmasına Yönelik Endişeler

Anayasada yer alan “ırk” kavramının değiştirilmesi için sürdürülen çalışmalar geçtiğimiz sonbaharda başlamıştı. Başta reddedilen “ırkçı nedenler” kavramını Adalet Bakanı Christine Lambrecht (CDU) önermişti. Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nden (CSU) diğer siyasetçiler ise 3. Maddede yer alan “ırk” kavramının önüne “sözde” ibaresini ekleyerek 3. Maddede değişiklik yapmak istemişti.

ANATOMİ SERİSİ

Irkçılık Nedir?

30 Mayıs 2020

Yeşiller Partisi (Die Grüne) ise, gündemde olan ve Lambrecht tarafından önerilen ibareyi eleştirmişti. Yeşiller Partisi’nden Katja Keul, yeni ibarenin gelecekte sadece kasıtlı olan ayrımcılığı yasaklayacağı yönünde yorumlanabileceği açıklamasında bulundu. Keul’a göre yeni ibareyle anayasal korumanın kapsamının daralmasına yönelik bir risk oluşuyor. (fa)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar