“Cumhuriyet Değerleri” Gölgesinde Fransa Müslümanları

Son yıllarda Fransa’da ulusun Müslümanlarla birlikte yeniden inşasına tanık oluyoruz. Bir üst kimlik ifadesi olarak Fransızlığın Müslümanlarla birlikte hangi şartlarda nereye doğru evrileceği ise merak konusu.

ARKA PLAN 26 Mayıs 2021

Laiklik Gözlemevi Neden Feshedildi?

Fransa’da laikliğin uygulanmasında hükûmete destek olma amacıyla kurulan danışma kurulu “Laiklik Gözlemevi” feshedildi. Karar Senato’da Ayrılıkçılık Yasası’nın tartışıldığı sırada duyuruldu. Kuruluş “aşırı liberal” olduğu gerekçesiyle eleştiriliyordu.

ARKA PLAN 14 Mayıs 2021

Filistinliler Uzun Yıllar Sonra Yeniden Seçimlere Hazırlanıyor

Filistinliler, İsrail işgaline karşı durmak için gerçek bir değişime duyulan özlem ve mevcut statükonun devam edeceği endişesi arasında, 15 senelik bir aradan sonra ilk kez düzenlenecek olan ulusal seçimlere hazırlanıyor.

DÜNYA 10 Mayıs 2021

Ailelerin Perspektifinden Okullu ve Oruçlu Olmak

Müslümanlar yaşadıkları ülkelerde çoğunluk olup olmadıklarına göre ramazanı biraz daha farklı deneyimleyebiliyor. Özellikle okul çağındaki çocuklar ramazanda çoğu zaman nasıl ve neden oruç tuttukları sorusuyla karşılaşabiliyor. Ailelerle çocuklarının ramazan deneyimleri üzerine konuştuk.

Avrupa'da Okul, Çocuk ve Ramazan 2 Mayıs 2021

Okul Öncesi Dönemindeki Çocuklarla Ramazan

Avrupa’da ikinci defa ramazan ayını pandemi sürecinde geçiriyoruz. Özellikle okul öncesi çocuklar bu süreçten yoğun bir şekilde etkilendiği gibi ebeveynler ramazan etkinliklerinin tamamını eve taşımak zorunda kaldı. Peki ramazanı okul öncesi bir çocuk için nasıl değerlendirebiliriz? Bu sorunun cevabını anne ve pedagog olan Hilal Mert ile görüştük.

Avrupa'da Okul, Çocuk ve Ramazan 1 Mayıs 2021

Okulda Ramazan: “Ezan Okuduk, Orucumuzu Açtık, Namazımızı Kıldık”

Ramazan ayıyla birlikte okullarda eğitim gören çocuklar ve gençler de oruç tutmaya başlıyor. Bu durum okul eğitim personeli ve okul yönetimlerinde farklı tepkilere neden olabiliyor. Almanya ve Avusturya’dan iki Müslüman öğretmen ile okulda ramazanı konuştuk.

Avrupa'da Okul, Çocuk ve Ramazan 1 Mayıs 2021

Avrupa’da Ramazan Dostu Okullar Ütopya Mı?

Çoğunluk toplumu gayrimüslim olan Avrupa ülkelerinde Müslüman öğrencileri ve ailelerini her sene ramazan ayında farklı bir imtihan bekliyor. Peki Avrupa’da öğrencilerin okul saatleri dâhilinde oruç tutması okul yönetimleri tarafından nasıl karşılanıyor?

ARKA PLAN 1 Mayıs 2021

Çocuk ve Oruç: “Ailede Çocukla Beraber Şartlara Göre Karar Alınmalı”

Almanya’da okulda Müslüman çocukların oruç tutması son yıllarda gündemde yer aldı. Müslüman çocukların bu kapsamda hangi sorunlarla karşılaştıklarını ve en sağlıklı kararın hangi şartlara göre verilmesi gerektiğini derledik.

ARKA PLAN 1 Mayıs 2021

Okulda Ramazan Mümkün Mü?

Okula giden çocuk ve gençlerin ramazan ayıyla birlikte oruç tutması, Avrupa ülkelerinde her yıl gündeme gelen, eğitim, medya ve siyaset alanlarında tartışmalara yol açan bir konu olarak ortaya çıkıyor.

Avrupa'da Okul, Çocuk ve Ramazan 1 Mayıs 2021

Kreş ve Anaokulunda Ramazan, Peki Nasıl?

Avrupa’da yaşayan Müslüman çocuklar için ramazan atmosferi sokaklara taşınmıyor. Fakat kreş ve anaokullarında çocuklar için ramazan atmosferi oluşturmak mümkün. Almanya’da bir anaokulu kurumu ve annelerle “kreş ve anaokulunda ramazan” hakkında konuştuk.

Avrupa'da Okul, Çocuk ve Ramazan 30 Nisan 2021

Abdullah Şahin: “Çocuklara Ramazanın Oruçtan İbaret Olmadığı Anlatılmalı”

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte kamuoyunda oruç ibadetine dair birçok konu gündeme geliyor. Warwick Üniversitesinde azınlık-çoğunluk bağlamlarında İslam eğitimi üzerine çalışmalar yürüten Dr. Abdullah Şahin ile Avrupa’da ramazana dair konuştuk.

ARKA PLAN 30 Nisan 2021