Akdeniz Fransa’da On Binlerce Kişiden Göçmenlere Destek

Fransa'da çok sayıda kentte on binlerce kişinin katılımıyla arama kurtarma gemisi Aquarius'a destek ve Akdeniz'deki düzensiz göçmen kurtarma operasyonlarına dikkati çekmek amacıyla gösteriler yapıldı.

admin 8 Ekim 2018

Fransa’da, Akdeniz’de düzensiz göçmenleri kurtarmak amacıyla kiralanan Aquarius gemisinin faaliyetlerini yürüten SOS Mediterranee Derneği tarafından yapılan çağrı ile ülke çapında “Turuncu Dalga Yurttaş Hareketi” adıyla eylemler gerçekleştirildi. Başta derneğin merkezinin bulunduğu Marsilya’nın Vieux-Port İskelesi, Paris’teki Republique Meydanı, Lyon’da Terreaux Meydanı olmak üzere yaklaşık 60 kentte düzenlenen gösterilere on binlerce kişi katıldı.

“Akdeniz’de insanları ölüme terk etmeyin”

Aquarius’un Perşembe günü Marsilya Limanı’na geldiğini belirten SOS Mediterranee Derneği, Panama’nın 23 Eylül’de bandırasını iptal etmesi nedeniyle geminin Marsilya’dan ayrılamadığını ve Fransa’dan bandıra talebinde bulunduğunu hatırlattı. “Turuncu Dalga” adı verilen gösterilere turuncu elbiselerle katılan binlerce kişi, Aquarius gemisine destek vermek için “Aquarius’a bandıra verin”, “Akdeniz’de insanları ölüme terk etmeyin”, “Aquarius’a Fransa bandırası” yazılı dövizler taşıyıp sloganlar attı. Fransa’dakine benzer gösteriler, İspanya’nın Madrid, Belçika’nın Brüksel, Almanya’nın Berlin ve İtalya’nın Palermo kentlerinde de düzenlendi.

 Aquarius’a Türkiye Bandırası Çekilsin Teklifi

Bu arada, SOS Mediterranee Derneğinin Marsilya’daki merkezine “Generation İdentitaire” isimli aşırı sağ örgütün üyeleri tarafından dün yapılan baskın sonrası gözaltına alınan 22 kişinin gözaltı sürelerinin uzatıldığı açıklandı. Aquarius’un Akdeniz’de arama kurtarma faaliyetlerine devam etmesi için çağrılar artarken Türk Kızılayı Genel Başkanı ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Aquarius’a Türkiye bandırası çekerek faaliyetlerini sürdürmesini önerdiklerini açıklamıştı. Kınık, “Yaklaşık 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizin bu konuda da çözümün önemli bir parçası olacağını düşünüyorum.” demişti.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |