Ayrılıkçılık Yasası Fransa’da “Ayrılıkçı” Yasa Tasarısı Ulusal Meclis’te Onaylandı

Fransa'da Müslümanları hedef aldığı gerekçesiyle eleştirilen ve "ayrılıkçı" olarak bilinen yasa tasarısı Ulusal Meclis'te kabul edildi. Tasarı 30 Mart'tan itibaren Senato'da görüşülecek.

admin 17 Şubat 2021

Fransa’da uzun süredir tartışılan “ayrılıkçılık yasası”  mecliste yapılan oylamada, 151 “hayır” oyuna karşı 347 “evet” oyuyla onayladı. 65 milletvekili ise çekimser oy kullandı. Tasarıya Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kurucusu olduğu iktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM),  Demokrasi Hareketi (Modem), Agir Partisi ve Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği Partisi (UDI) destek verirken, merkez sağ Cumhuriyetçiler (LR) ve aşırı sol Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi (LFI) karşı çıktı. Merkez sol Sosyalist Parti (PS) ve Fransa Komünist Partisi (PCF) ise çekimser kaldı.

LR’nin tasarının “yumuşak adımlar” içerdiği gerekçesiyle karşı çıktığı belirtildi. LR Grup Başkanvekili Bruno Retailleau yaptığı açıklamada, senatoda tasarıya “İslamcı ayrılıkçılığı” ve kamuya açık alanlarda başörtüsü yasağını eklemek istediğini belirtti.

Adı başlarda “İslamcı ayrılıkçı” olan ancak gelen tepkiler üzerine daha sonra adı “Cumhuriyet Prensiplerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” olarak değiştirilen tasarı, 30 Mart’tan itibaren Senato’da görüşülecek. Tasarının burada oylaması yapıldıktan sonra tekrar Ulusal Meclis’e gelmesi bekleniyor.

Yasa Tasarısı Neler İçeriyor?

Tasarı herhangi bir kişiye karşı şiddete teşvik eden veya cinsiyete yönelik ayrımcılık yapan dinî derneklerin kapatılmasını mümkün kılarken, kamu görevlilerine dinî gerekçeyle tehdit, şiddet ve hakaret edenlerin 5 yıl hapis ve 75 bin avro ile cezalandırılmasını öngörüyor. Ayrıca İslam dahil dinî derneklere yurt dışından yapılan 10 bin avro üzerindeki bağışların kaynağının açıklanması gerekiyor; bu kurala uyulmaması halinde 3 bin 750 avro ceza uygulanacak.

Tasarı 3-16 yaş arası çocuklara örgün eğitimi zorunlu kılıyor, ancak sağlık veya istisnai durumlar söz konusu olduğunda devletin izniyle evde eğitim seçeneğini serbest bırakıyor.

Sosyal medyada bir kişinin hayatını riske atacak şekilde kişisel bilgilerini paylaşana 3 yıl hapis ve 45 bin avro ceza öngören tasarı, hayatı tehlikeye atılan kişinin memur, 18 yaşından küçük veya seçilmiş kişi olması hâlinde söz konusu hapis cezasının 5 yıla çıkacağını belirtiyor.

Tasarıda çok eşlilik, zorla evlendirme ve bekaret raporu gibi uygulamalar da hedef alınırken, bir kişiye karşı kin veya nefrete teşvik eden cami ve ibadethanenin 2 ay süreliğine kapatılması öngörülüyor.

Başkent Paris’te çok sayıda sivil toplum kuruluşu, gazeteci, akademisyen ve insan hakları savunucularından oluşan Ayrılıkçılık Yasa Tasarısı Karşıtı Koordinasyonunun öncülüğünde bir protesto gösterisi düzenlenmişti. Eylemciler, Müslümanlara karşı ayrımcılığa yol açacağı gerekçesiyle tasarıya tepki göstermişti.

Tasarı, Fransa’da ve birçok ülkede insan hakları savunucularının ve Müslümanların tepkisine neden oluyor. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |