Cami Saldırısı İspanya’da Camiye Saldırı: “İslam’a Ölüm”

İspanya'nın güneydoğusundaki Murcia bölgesinin San Javier ilçesindeki bir camiye 21 Şubat'ta sabaha karşı bir saldırı olduğu bildirildi. Saldırıda caminin pencereleri ve cephesi zarar gördü.

admin 24 Şubat 2021

Polis kaynaklarından basına verilen bilgilerde, Arap Müslüman göçmenlerin yaşadığı San Francisco Mahallesi’ndeki camiye saldırı düzenlendi. Sabaha karşı saat 04.00 sularında yapılan saldırıda, caminin camlarına “İslam’a ölüm” ifadelerini yazan saldırganların daha sonra kullandıkları sprey kutusunu kapının önünde ateşe vererek patlattıkları açıklandı. Patlamanın etkisiyle caminin bazı camlarının kırıldığı ve kapısında hasar meydana geldiği kaydedildi.

Yerel La Verdad gazetesine konuşan Francisca Chuecos adlı bir semt sakini, uykusuzluk hastalığı olduğu için patlamanın gerçekleştiği sırada uyanık olduğunu belirterek “yüksek bir ses duydum ve zeminin hareket ettiğini hissettim” dedi. Chuecos alevleri ve siyah dumanı gördükten sonra komşularını ve polisi durumdan haber etti.

Hızla olay yerine intikal eden polis alevleri binanın içine yayılmadan söndürmeyi başardı. Kimliği henüz belirlenmemiş sadırgan veya saldırganların, cami duvarını yazdıktan sonra patlayıcı sprey boyayı muhtemelen camiyi yakmak amacıyla ateşe vermiş olabilecekleri belirtildi.

“Müslümanlar ve İspanyollar Arasında Sorun Yok”

Bölgede yaşayan Müslümanlar, basına yaptıkları açıklamada, ilk defa böyle bir olayın yaşandığının altını çizerek, “Burada herkes birbirine çok saygılı, uyum içinde ve rahat bir yaşam sürüyor. Müslümanlar ve İspanyollar arasında asla bir sorun yaşanmadı.” şeklinde konuştu.

Saldırı Müslüman toplum arasında bir endişe yaratmasına rağmen bunun münferit bir olay olduğunu kaydeden cami imamı İbrahim Roubi, “Barış içinde bir arada yaşama saldıranlar asla amaçlarına ulaşamayacaklar.” dedi.

San Javier Belediyesinden de saldırıyı kınayan bir yazılı açıklama yapılarak, “Münferit bir olay olsa da, ciddi hasara yol açabilecek bu tür şiddet eylemlerini tamamıyla reddediyoruz. San Javier’i kültürler arası bir belediye haline dönüştüren, uyumu sağlayan ve belediyemizde ikamet eden İslam toplumu ile dayanışmamızı yineliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

İspanya’da yaklaşık 2,1 milyon Müslüman yaşarken bunların 100 bin kadarı Murcia bölgesinde ikamet ediyor. (AA, P)

 

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |