'BM'

BM’den Ramazanda “Mülteciler Ve Yerinden Edilmiş İnsanlara Yardım” Çağrısı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), İslam dünyası kutsal ramazan ayını karşılamaya hazırlanırken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en çok etkilenen milyonlarca mülteci ve yerinden edilmiş kişi için dayanışma ve daha fazla destek çağrısında bulundu.

12 Nisan 2021 admin
Fotoğraf: Shutterstock / Janossy Gergely

BMMYK, Müslümanlar için büyük öneme sahip üç aylardan sağlık ve şükür ayı ramazanın başlaması dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, çeşitli nedenlerden dolayı yerinden edilmiş insanlar için küresel aşılama programlarından ve ekonomik yardım paketlerinden eşit şekilde faydalanma imkanı sağlanması gerektiği vurgulandı.

“Her Saniye Önemlidir”

Dünyada genelindeki mültecilerin yaklaşık yüzde 85’inin, finansal zorluklarla karşı karşıya olan ve genellikle hassas sağlık sistemlerine sahip düşük ve orta gelirli ülkelerde barındırıldığı aktarılan açıklamada, “Salgının bir sonucu olarak, mülteciler ve yerinden edilmiş insanlar geçim kaynaklarını kaybetti. Bunun feci ve geniş kapsamlı sonuçlarıyla birlikte aşırı yoksulluğa sürüklendi.” uyarısında bulunuldu. Açıklamada, dünya genelinde her dört mülteciden üçünün temel ihtiyaçlarının ancak yarısını veya daha azını karşılayabileceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

Ramazan ayı münasebetiyle BMMYK’nin “Her Saniye Önemlidir” başlıklı küresel bağış kampanyası başlattığı belirtilen açıklamada, zekat, sadaka ve diğer bağışların evlerinden ve sevdiklerinden uzaktaki zorla yerinden edilmiş kişilerin yükünü hafifletebileceğine işaret edildi. Açıklamada, İslam dünyasının kutsal ramazan ayını karşılamaya hazırlandığı vurgulandı, Kovid-19 salgınından en çok etkilenen milyonlarca mülteci ve yerinden edilmiş kişiler için dayanışma ve daha fazla destek çağrısında bulunuldu.

Grandi’den Ramazan Mesajı

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi de yaptığı açıklamada, ramazan ayında dayanışmanın önemine vurgu yaptı. Grandi, “Birlikte, mültecilere ve ülke içinde yerinden edilmişlere barınak, iftar için sıcak bir yemek, temiz su ve daha iyi ve daha güvenli bir gelecek umuduyla yardım edebiliriz.” ifadelerini kullandı. Müslümanlar için büyük öneme sahip üç aylardan sağlık ve şükür ayı ramazanın ilk orucu için gece sahura kalkılacak ve yarın ilk iftar yapılacak. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#1

*Tüm alanları doldurunuz

  • BM, Danimarka’nın sığınma talep edenleri geri göndermesine karşı – Daily Ummah
    2021-06-06 22:42:51

    […] Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Danimarka‘nın sığınma talep edenlerin sınır dışı edilmesine imkan veren yeni […]

Son Yüklenenler