Avusturya Viyana Belediye Başkanı Uyardı: “Irkçılık ve Yabancı Karşıtlığı Normalleşti”

Dini sembollerin kamuya açık yerde yasaklandığı Avusturya’nın başkenti Viyana’nın Belediye Başkanı Michael Ludwig, hükümetin uygulamalarının birlikte yaşamı geri plana attığına dikkati çekti ve “Dini sembollerin kamuda yasaklanması doğru değildi." dedi.

admin 4 Mayıs 2019

Viyana Belediye Başkanı Michael LudwigAvusturya’daki Türk gazetecilerle bir araya geldi. Ülkede son aylarda aşırı sağcı partiler içindeki isimler tarafından gerçekleştirilen ırkçı ve yabancı karşıtı eylem ve söylemlerin, Başbakan Sebastian Kurz’un yetersiz kalması ve ciddi yaptırımlar uygulanmadığı için sıradanlaşmaya başladığına dikkati çekti.

Ülkede hükümeti oluşturan Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Özgürlük Partisinin (FPÖ) yabancı karşıtı politikalar hayata geçirdiklerini kaydeden Ludwig, Avusturya’da uzun yıllardır gelenek haline gelmiş “birlikte yaşam vurgusunun” geri plana atıldığını söyledi. Ludwig, ülkede okul ve devlet kurumları gibi kamusal alanlarda dini özgürlüklerin kısıtlandığı yasaya da dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Din ve inanç özgürlüğü anayasa ile düzenlenmiş yüksek değerlerdir. Dini sembollerin kamuya açık yerlerde yasaklanmamalıydı. Hangi dinden olursa olsun herkesin kamusal alanda da dini özgürlüğü bulunmalıdır.”

Haham, Rahip, İmam Aynı Fotoğrafta

Viyana’da yaklaşık 10 dini cemaatin birlikte faaliyet yürütebileceği bir merkezin hayata geçirilmesi için çalışmaların başlatıldığı bilgisini paylaşan Ludwig, “Dünyanın faklı yerlerinde dini farklılıklar çatışma ya da savaş nedeni olarak gösterilse de biz bu proje ile Viyana’da durumun çok daha farklı olduğunu göstermek istiyoruz. Bunun ırkçı akımlara karşı başvurulacak en doğru savunma yöntemi olduğunu düşünüyorum. Haham, rahip ve imamın aynı fotoğrafta yer almasının topluma ‘Biz birlik içindeyiz’ mesajı verilmesi için çok önemli bir gösterge olduğu kanaatindeyim” diye konuştu.

Aşırı Sağ Tehlikesi

Avusturya'da Irkçılık ve Müslüman Düşmanlığında Artış

20 Mart 2019

 Yabancıları Olumsuz Etkileyecek

Hükümetin yürürlüğe sokmak istediği yeni sosyal yardım düzenlemesiyle başta yabancılar olmak üzere çok sayıda vatandaşın olumsuz etkileneceğinin de altını çizen Ludwig, ana muhalefetteki SPÖ’nün yasayı Anayasa Mahkemesine taşıyacağını, yasanın yürürlüğe girmemesi için yasal her yola başvuracaklarını anlattı.

Pazartesi başlayacak ramazan ayının Müslümanlar için önemine de değinen Ludwig, her sene olduğu gibi bu yıl da iftar programları düzenleyeceklerini söyledi.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |