Avusturya Avusturya’da Camilerin Açılması İçin 15 Maddelik Plan

Avusturya İslam Toplumu (IGGÖ) tarafından yayımlanan camilerin 15 Mayıs’tan itibaren kademeli şekilde açılması için 15 maddelik plan yayınlandı.

admin 6 Mayıs 2020

Avusturya’ya koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesiyle camilerin de açılması gündemde. Avusturya İslam Cemaati (IGGÖ) camilerin açılması için 15 Mayıs itibariyle geçerli olacak 15 Maddelik plan yayımladı. Plan, hükümetin tedbir tavsiyelerini göz önünde bulundurarak camilere yapılan tavsiyeleri kapsıyor. IGGÖ Başkanı Ümit Vural, 15 Mayıs’ta açılacak camilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Vural, belirli özelliklere sahip camilerin açılacağını, yalnızca sabah, öğle ve ikindi namazlarının cemaatle kılınmasına izin verileceğini belirterek, bayram, cuma ve teravih namazlarının bu ramazanda kılınmasının mümkün görünmediğini aktardı.

Cemaatin kendi seccadelerini beraberinde getirmesi gerektiğini kaydeden Vural, 10 metrekareye bir kişi gelecek şekilde camiye girişlere izin verileceğini, iki metre sosyal mesafe kuralına dikkat edileceğini dile getirdi. Vural, olası bir durumda ulaşmak için cami cemaatinin iletişim bilgilerinin alınacağı bilgisini paylaşarak, her cami girişinde dezenfektan bulundurulması gerektiğinin de altını çizdi. Camilerin abdesthanelerinin kapalı tutulacağını söyleyen Vural, maske kullanımının en önemli kurallardan biri olduğunu vurguladı.

Avusturya’da Sınır Kontrolleri Uzatıldı

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan bazı önlemleri gevşetmeye başlayan Avusturya’da, sınır kontrolleri 31 Mayıs’a kadar uzatıldı. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, son olarak 7 Mayıs’a kadar uzatılan sınır kontrolü uygulamasının bir kez daha uzatılarak 31 Mayıs’a kadar süreceği kaydedildi. Avusturya’daki koronavirüse yakalanmış vaka sayısı 15 bin 626, can kaybı ise 608 olarak açıklandı. (AA, P)

IGGÖ TARAFINDAN YAYINLANAN KILAVUZA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.
TIKLA
admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |