'Almanya'

Almanya’da Aşırı Sağcı “Nordadler” Örgütü Yasaklandı

Almanya’da aşırı sağcı "Nordadler" (Kuzey kartalı) örgütü, anayasal düzene karşı faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle yasaklandı.

Almanya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in talimatıyla aşırı sağcı “Nordadler” (Kuzey Kartalı) örgütünün yasaklandığı, bugün Kuzey-Ren Vestfalya, Aşağı Saksonya, Brandenburg ve Saksonya eyaletlerinde örgüt üyelerine ait binalarda aramaların yapıldığı ifade edildi.

“Nefreti Yayan Örgüt ve Grupları Yasaklayacağım”

Örgütün faaliyetlerinin anayasal düzene aykırı olduğu aktarılan açıklamada, “Nordadler, nasyonal sosyalist ideolojisini ve Yahudi düşmanlığını ağırlıklı olarak internet üzerinden yayan aşırı sağcı bir örgüttür.” ifadesi kullanıldı. Adolf Hitler’e ve Nazi rejiminin diğer  temsilcilerine bağlılıklarını ilan eden “Nordadler” örgütü, Nazi rejiminin sembollerini ve dilini kullanıyor. Aşırı sağcı örgüt yoğun bir şekilde sosyal medya platformlarını kullanarak özellikle gençlere ulaşmayı hedefliyor.

İçişleri Bakanı Seehofer açıklamasında, aşırı sağcı ve Yahudi düşmanı olan insanların Almanya’da yeri olmadığını belirttiği ve “Nefreti yayan ve kışkırtıcılık yapan örgüt ve grupları yasaklayacağım.” dediği aktarıldı.

Seehofer, bu yıl içinde “Combat 18” ve kimlikçiler hareketine bağlı “Geeinte deutsche Völker und Stämme” adlı 2 aşırı sağcı örgütü yasaklamıştı.(AA/P)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler