Almanya Almanya’da Aşırı Sağcı “Nordadler” Örgütü Yasaklandı

Almanya’da aşırı sağcı "Nordadler" (Kuzey kartalı) örgütü, anayasal düzene karşı faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle yasaklandı.

Enise Yılmaz 23 Haziran 2020

Almanya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in talimatıyla aşırı sağcı “Nordadler” (Kuzey Kartalı) örgütünün yasaklandığı, bugün Kuzey-Ren Vestfalya, Aşağı Saksonya, Brandenburg ve Saksonya eyaletlerinde örgüt üyelerine ait binalarda aramaların yapıldığı ifade edildi.

“Nefreti Yayan Örgüt ve Grupları Yasaklayacağım”

Örgütün faaliyetlerinin anayasal düzene aykırı olduğu aktarılan açıklamada, “Nordadler, nasyonal sosyalist ideolojisini ve Yahudi düşmanlığını ağırlıklı olarak internet üzerinden yayan aşırı sağcı bir örgüttür.” ifadesi kullanıldı. Adolf Hitler’e ve Nazi rejiminin diğer  temsilcilerine bağlılıklarını ilan eden “Nordadler” örgütü, Nazi rejiminin sembollerini ve dilini kullanıyor. Aşırı sağcı örgüt yoğun bir şekilde sosyal medya platformlarını kullanarak özellikle gençlere ulaşmayı hedefliyor.

İçişleri Bakanı Seehofer açıklamasında, aşırı sağcı ve Yahudi düşmanı olan insanların Almanya’da yeri olmadığını belirttiği ve “Nefreti yayan ve kışkırtıcılık yapan örgüt ve grupları yasaklayacağım.” dediği aktarıldı.

Seehofer, bu yıl içinde “Combat 18” ve kimlikçiler hareketine bağlı “Geeinte deutsche Völker und Stämme” adlı 2 aşırı sağcı örgütü yasaklamıştı.(AA/P)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |