'Almanya Sel Felaketi'

Müslüman Kuruluşlar Avrupa’daki Afet Bölgelerine Yardım Eli Uzattı

Müslüman kuruluşlar, Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde sel felaketinden etkilenenler için bağış kampanyası başlattı.

19 Temmuz 2021 admin

Avrupa’da birçok ülkeyi etkileyen sel felaketinin izlerinin silinmesi için çalışmalar sürüyor. Devlet ve sivil toplum kuruluşlarının aktif olarak yardım ettiği bölgelerde Müslüman kuruluşlar da var.

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Teşkilatı bünyesinde bulunan uluslararası yardım kuruluşu Hasene Derneği, Avrupa’da selden etkilenen afet bölgelerinde sıcak yemek, su ve çeşitli yardım malzemesi dağıttı. IGMG’nin kurduğu kriz masası sorumlusu Tahir Köksoy yaptığı açıklamada, Avrupa’da özellikle Belçika, Hollanda ve Almanya’da su baskınları ve sel felaketinin hemen arından kriz masası oluşturulduğunu söyledi.

Kriz masasında hangi yerlerde neye ihtiyaç duyulduğunun tespit edildiğini anlatan Köksoy, Hasene Derneğinin “mobil aşevlerine” sahip olduğunu ve bunları hemen afet bölgelerine yönlendirdiklerini belirtti. “Mobil aşevleri” ile Almanya ve Belçika’da arama kurtarma ekiplerine ve mağdurlara sıcak yemek verdiklerini anlatan Köksoy, “Almanya’nın Stolberg kentinde içme suyu yok. Oraya içme suyu götürdük. İlk önce acil ihtiyaç olan gıda, sıcak yemek, su ulaştırdık.” şeklinde konuştu.

Köksoy, selin etkili olduğu farklı bölgelerde de Hasene’nin bölge temsilcileri ve gönüllüler tarafından acil ihtiyaç duyulan konularda çeşitli yardımların yapıldığını aktardı. Bu yardımları genişleterek artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Köksoy, “Belediyelere de nasıl yardımcı olabiliriz, nasıl katkı sağlarız diye mektuplar gönderdik. Bu konuda da bir çalışma başlatacağız.” ifadesini kullandı.

Köksoy, uluslararası yardım kuruluşu Hasene olarak selden etkileneler için acil yardım kampanyası da başlattıklarını ifade ederek bağışta bulunmak isteyenlerin www.hasene.org adresinden, bölge temsilciliklere veya IGMG’ye bağlı camilerden bağışta bulunabileceklerini söyledi. “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” düsturuyla hareket ettiklerini belirten Köksoy, Avrupa’da acil bir durumun yaşandığını ve IGMG olarak bu tür çalışmalara devam edeceğini kaydetti.

Almanya’nın bazı bölgelerinde etkili olan yağış sonucu, ülke tarihinde nadiren görülen boyutta bir sel felaketi yaşanmıştı. Selde 100’ün üzerinde insan hayatını kaybederken 1000 kişiden haber alınamıyor. Çok sayıda ev ve iş yerinde ise büyük çaplı maddi hasar meydana gelmiş durumda. Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde sel felaketi etkisini gönderirken iki eyaletin birçok bölgesinde sel ve su baskınları sebebiyle evlerin çöktüğü, cadde ve sokakların sular altında kaldığı, birçok evin risk altında bulunduğu belirtildi. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler