Fransa Spor Müsabakalarında Başörtüsü Yasağını Protesto Edeceklere Engelleme

Fransa'nın başkenti Paris'te yapılacak ve "spor müsabakalarına başörtüsü yasağı" protesto amacıyla gerçekleştirilecek gösteri emniyet teşkilatının kararıyla iptal edildi.

9 Şubat 2022

Paris Emniyet Müdürlüğü spor müsabakalarına başörtüsü yasağı getirmeyi öngören yasa teklifini protesto etmek için bugün düzenlenecek gösteriyi yasakladı.

Başörtüsü Yasağı Bugün Mecliste Görüşülecek

Başörtülü Müslüman Kadın

"Başörtüsü Fransa'daki Erkek Egemen Bakışa Bir Meydan Okuma"

12 Kasım 2021

Fransa Ulusal Meclisi, Senatonun kabul ettiği ve spor müsabakalarında başörtüsünün yasaklanmasını öngören yasa teklifini görüşecek.

Teklifi protesto etmek için gün içinde düzenlenmesi kararlaştırılan gösteriyi Paris Emniyet Müdürlüğü “kamu düzenini tehlikeye atacağı” gerekçesiyle iptal etme kararı aldı.

Emniyetten yapılan açıklamada, “başörtülüler ve destekçilerinin” yanı sıra karşıt görüştekilerin de alana gelmesinin söz konusu olduğu, bunun da göstericilerin güvenliğini tehlikeye atacağı gerekçesiyle gösterinin yasaklandığı belirtildi.

“Peki Ne Yapmaya Hakkımız Var?”

Öte yandan gösteriyi organize eden Başörtülüler Kolektifi (Fr. Les Hijabeuses) karara tepki gösterdi. Kolektiften yapılan açıklamada, Fransa Futbol Federasyonu (FFF) ve Senatodan sonra, şimdi de Fransa Emniyet Müdürlüğünün, başörtülülerin futbol oynamalarına “engel olma sırası”na girdiği belirtildi.

Açıklamada, “Spor müsabakalarında başörtüsüyle katılma hakkımız yok. Bu yasağı protesto etmek için toplanmaya hakkımız yok. Peki ne yapmaya hakkımız var?” ifadesine yer verildi.

Paris Emniyet Müdürlüğünün gösteriyi yasaklamak için sunduğu gerekçelerin “ırkçı önyargı ve siyasi kafa karışıklığına dayandığının” kaydedildiği açıklamada, kolektifin, yasağa itiraz etmek için mahkemeye başvurduğu aktarıldı.

Yasa Teklifi Süreci

Fransa'da Peçe Yasağı

“Kadınların Kendi Bedenlerini Farklı Şekilde Kullanmalarına Tahammül Yok”

23 Haziran 2021

18 Ocak’ta Fransa Senatosu, spor müsabakalarında başörtüsünün yasaklanmasını öngören yasa teklifini kabul etmişti.

Akabinde 31 Ocak’ta Senato ve Ulusal Meclis üyelerinden oluşan bir komisyonda yeniden değerlendirilen teklif karara bağlanması için Ulusal Meclise gönderilmişti.

Söz konusu değişiklik kabul edildiği taktirde, Fransa‘daki spor federasyonları ve bağlı kuruluşlarca düzenlenen spor etkinliklerinde ve müsabakalarında, “bariz dini sembollerin” kullanılmasına müsaade edilmeyecek. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |