"GÜNDEM"

Avusturya: Viyana’da 10 Bin Kişi Aşırı Sağcı FPÖ’yü Protesto Etti

Avusturya’nın başkenti Viyana’da toplanan 10 binin üzerinde gösterici, göçmen ve Müslüman karşıtı politikalarıyla öne çıkan aşırı sağcı Özgürlük Partisi FPÖ'yü protesto etti.

27 Ocak 2018 admin
Avusturya’nın başkenti Viyana’da 10 binin üzerinde gösterici, ırkçı ve İslam karşıtı aşırı sağcı Özgürlük Partisi’ni (FPÖ) protesto etti. ( Aşkın Kıyağan - Anadolu Ajansı )

 

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 10 binin üzerinde gösterici, ırkçı ve İslam karşıtı aşırı sağcı Özgürlük Partisi’ni (FPÖ) protesto etti.

 

Viyana Üniversitesi önünde toplanan göstericiler, aşırı sağcı partinin bazı Neonazi oluşumlarla birlikte Hofburg sarayında düzenlediği baloya devletin izin vermesine tepki gösterdi. Üç binin üzerinde polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı gösteride, eski şehir olarak bilinen 1. Viyana trafiğe tamamen kapatılırken, balonun yapıldığı Hofburg sarayının çevresinde kordon oluşturan güvenlik güçleri, göstericilerin bu bölgeye geçmesine izin vermedi.

 

Kentin önemli caddelerinden Ringstrasse’yi trafiğe kapatan göstericiler, “Nazilere Hayır”, “Siyah (ÖVP)-Mavi (FPÖ) hükümetine hayır” yazılı pankartlar açtı. Eylemde konuşan göstericilerden Sofia Berger, aşırı sağcı FPÖ’nün artık hükümette yer aldığını belirterek, özellikle basının toplumda oluşturduğu yabancı ve sığınmacı karşıtlığı nedeniyle insanların bu partilere yöneldiğini söyledi. Berger, ırkçı partinin ülkede yabancı ve sığınmacı korkusuyla toplumu ayrıştırdığına dikkati çekerek, “Ortadoğu’da yaşanan savaşlardan kaçarak Avusturya’ya sığınan sığınmacılar üzerinden çirkin propagandalar yaptılar.” ifadelerini kullandı. Aşırı sağcı hükümetin hayata geçirmek istediği programın çalışanların sosyal haklarını kısıtlayacağına işaret eden Berger, yeni hükümetin Neonazi oluşumlarla ilişkisi olduğu bilinen isimleri bakanlıklara yerleştirdiğini sözlerine ekledi.

 

Sağ-Aşırı Sağ Koalisyonuna Tepkiler

Ülkede 15 Ekim’deki erken seçimden birinci çıkan ve aşırı sağ söylemi siyasetin merkezine taşıyan Hristiyan Demokrat ÖVP’nin lideri Sebastian Kurz ile ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobiyi siyasi yol olarak benimseyen aşırı sağcı FPÖ Genel Başkanı Heinz Christian Strache, 61 gün süren koalisyon görüşmeleri sonucunda sağ-aşırı sağ hükümetinin kurulmasında uzlaşı sağlamıştı. Kurulan sağ-aşırı sağ koalisyon, toplumun birçok kesiminden tepki almış, 2017’nin son gününde, aralarında eski siyasetçi ve aktivistlerin de bulunduğu bir grup, Avrupa Birliği’ni, Avusturya’nın yaklaşan AB Konseyi başkanlığına ve aşırı sağcı bakanlarına karşı boykot çağrısında bulunmuştu. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler