Almanya Türk Asıllı Siyasetçi Engin Eroğlu AP Milletvekili Seçildi

Avrupa Parlamentosuna seçilen Türk asıllı siyasetçi Engin Eroğlu, AfD’nin Almanya’nın doğusunda aldığı sonucun feci şekilde ürkütücü olduğunu söyledi.

admin 29 Mayıs 2019

Almanya’da 26 Mayıs’ta düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde “Özgür Seçmenler” (Freie Waehler) partisinden milletvekili seçilen Türk asıllı siyasetçi Engin Eroğlu, halkı temsil etmenin büyük bir onur olduğunu söyledi.

İlk kez AP’de görev yapacak Eroğlu, milletvekili seçilmesi, hedefleri ve AP seçimlerinin sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Almanya’da 22 yıldır fahri olarak siyaset yaptığını belirten Eroğlu, “AP’ye seçilmem heyecan verici. Onur duydum. Şimdi yeni görevimde profesyonel olarak halkı temsil edecek olmam büyük bir onur.” dedi.

Genç Bir Partiyiz

Milletvekili seçilmesi nedeniyle ailesinin ve çevresinin de büyük sevinç yaşadığını anlatan Eroğlu, “Almanya’ya gelen ailemden ikinci jenerasyonum. Onlar benden daha fazla seviniyorlar. Çevrem sevindiğinde ben de seviniyorum.” diye konuştu. Eroğlu, AP’de çalışabileceği komisyonlara ilişkin, şimdiye kadar finans sektöründe faaliyet gösterdiğini, meslek eğitimi aldığı bankada çalışmasının ardından yine finans sektöründe kendi işini yaptığını anlattı. “Finans ve ekonomi konularının adamıyım.” diyen 37 yaşındaki siyasetçi, ancak dış politika alanıyla da ilgilenmek istediğini söyledi. Eroğlu, AP’de hangi komisyonlarda yer alacağının gelecek haftalarda belli olacağını belirtti.

Özgür Seçmenler partisinin Hessen eyalet teşkilatının başkanlığını da yürüttüğünü dile getiren Eroğlu, AP milletvekilliğinin yanında burada da çalışmalarını sürdüreceğini ifade etti. Partisinin 2009’da kurulduğunu ve genç bir parti olduklarını aktaran Eroğlu, partisinin Bavyera eyaletinde 3 bakan ile koalisyon hükümetinde yer almasının ve Brandenburg ile Mecklenburg-Vorpommern eyalet meclislerinde temsilcileri bulunduğunun kamuoyunda çok fazla bilinmediğini söyledi.

“Doğu ile Batı Almanya Arasında Ayrışma Var”

Almanya’da gerçekleştirilen AP seçim sonuçlarını da değerlendiren Eroğlu, ülkede Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve Sosyal Demokrat Partinin (SPD) oluşturduğu “büyük koalisyonun” iktidarda olduğu dönemlerde bu partilerin oy kaybına uğradığını, bunun pazar günü yapılan AP seçimlerinde de sürdüğünü kaydetti.

Eroğlu, SPD’nin ülkedeki ikinci kitle partisi konumunu da kaybedebileceği değerlendirmesinde bulundu. Yeşiller Partisinin elde ettiği oy oranının gelecekte de kalıcı olup olmayacağının beklenilmesi gerektiğine dikkati çeken Eroğlu, ancak aşırı sağ popülist partilerin oylarını artırmalarının ürkütücü olduğunu vurguladı.

Aşırı sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin seçimlerde yüzde 11 oranında oy aldığına ve ülkedeki doğu eyaletlerde ya birinci ya da ikinci parti olduğuna işaret eden Eroğlu, “Burada Doğu ile Batı Almanya arasında bir ayrışma var. AfD’nin Almanya‘nın doğusunda aldığı sonuç feci şekilde ürkütücü.” dedi. Eroğlu, AfD’nin AP seçimlerinde beklenenden az oy almasının “iyi” olarak gösterilmemesi gerektiğini vurgulayarak, AfD’nin yüksek oy alması hükümetin yaptığı politikanın cezalandırıldığını gösterdiğini söyledi.

“Devletin Finansmanını Kullanarak Nefreti Körüklüyor”

AfD’nin Federal Mecliste ve ülkedeki tüm eyalet meclislerde temsil edildiğini dile getiren Eroğlu, AfD’nin meclislerde halkın sorunlarını çözmek için yapıcı öneriler getirmediğini ve insanların sorunlarıyla ilgilenmediğini, aksine devletin finansmanını kullanarak nefreti körüklediğini savundu. Eroğlu, “AfD’nin, Almanya’daki siyaseti AP’ye taşıması ve yapıcı çalışmalar yapmayarak Avrupa’daki halkı popülist söylemlerle ayrıştıracağı yönünde tehlikeyi görüyorum AP’de.” ifadesini kullandı.

AP seçimlerinde Özgür Seçmenler yüzde 2,2 oy alarak seçim barajı bulunmayan Almanya’da 2 milletvekili çıkardı. Eroğlu da ikinci sıradan AP milletvekili seçildi.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:
  • Necmettin kul
   2019-05-29 13:36:18

   Başarılar diliyorum Türk halkının temsilcisi olmak bir şereftir onurdur oda size nasip olmuş kutlarım Başarılarının devamını dilerim

  1 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |