cenaze Koronadan Vefat Edenlerin Cenazeleri Türkiye’ye Nakledilebilecek

Korona salgını esnasında vefat edenlerin Türkiye’ye nakilleri konusunda Türk Hava Yolları Kargo Şirketi’nden açıklama geldi.

admin 21 Mart 2020

Türk Hava Yolları’nın kargo şirketi olan Turkish Cargo geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ikinci bir duyuruya kadar Kovid-19 kaynaklı vefatlarda cenazelerin Türkiye’ye taşınmayacağını, yalnızca ölüm sebebi Kovid-19 olmayan cenazelerin kargo uçaklarıyla nakledilebileceğini duyurmuştu. Bu kapsamda Hollanda’da Kovid-19 nedeniyle vefat eden 3 Türk’ün cenazesi Türkiye’ye nakledilememiş, Hollanda’daki Müslüman mezarlığına definler gerçekleşmişti. Firmadan bugün yapılan açıklamada Kovid-19 kaynaklı cenazelerin de taşınacağı duyuruldu.

Açıklamada “Global ölçekte etkileri yoğun şekilde hissedilen Kovid-19 kaynaklı olağanüstü durum nedeniyle cenazelerin sevkiyatı, tüm hijyen tedbirleri alınarak ivedi şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kritik dönemde hava kargo akışını sürdürmenin hayat kurtaracağı bilinciyle hareket eden Turkish Cargo olarak uzman ekiplerimiz ve operasyon birimlerimiz, çalışmalarına 7/24 devam etmektedir.” denildi.

Almanya

Kovid-19 Salgını Esnasında Ölen Müslümanlar Nasıl Defnedilecek?

21 Mart 2020

Cenazeler Kargoyla Türkiye’ye Nakledilebilecek

Konuyla ilgili Perspektif’e konuşan UKBA Cenaze Yardımlaşma Derneği Başkanı Dr. Mustafa Uyanık, süreçle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Salgın nedeniyle ülkelerin hava sahalarını kapatmalarıyla gelişen süreçte ilk akla gelen konulardan biri de cenazelerimizin nakliydi. Bu konuda çok hızlı gelişmeler oldu, hâlâ da oluyor. Hava sahaları kapandığında cenazelerimizi Türkiye’ye kargo uçaklarıyla nakletmeye başladık. Şu ana kadar UKBA olarak cenazelerimizin tamamını Türkiye’ye nakletmiş durumdayız. Fakat sonraki günlerde Kovid-19 nedeniyle vefatlar gerçekleşince, önce Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin standartları gereği cenazelerin Türkiye’ye nakledilemeyeceği açıklandı. Akabinde de konsolosluklar vefat edenlerin Kovid-19 nedeniyle ölmediklerine dair bir belge istemeye başladılar. Biz cenazelerin Türkiye’ye nakledilememesi konusunu yetkili makamlara ilettik. Bu konudaki son dakika gelişmesi, bugün (Cumartesi) Türk Hava Yolları’ndan yeni bir açıklama yapıldığı yönünde. Bu açıklamaya göre salgın hastalıklara karşı tüm tedbirler katı bir şekilde uygulanmak şartıyla Kovid-19’dan vefat eden hastaların cenazeleri de kargoyla Türkiye’ye nakledilebilecek. Fakat refakatçilerin cenazeye eşlik etmeleri mümkün olmayacak. Bütün vatandaşlarımızın bilgisine sunuyoruz.” (ezk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:
  • Elif Zehra Kandemir
   2020-03-23 10:58:23

   Merhaba, ilgili haberde de geçtiği üzere mevcut durumda Turkish Cargo, Kovid-19'lu cenazelerin Türkiye'ye taşınacağını duyurdu. Fakat cenazeye refakatçi eşlik edemeyecek.

  • Elif Zehra Kandemir
   2020-03-23 10:57:35

   Merhaba, konuyla ilgili şu haberimizi okuyabilirsiniz: https://perspektif.eu/2020/03/21/kovid-19-salgini-esnasinda-olen-muslumanlar-nasil-defnedilecek/

  • Fatma Çetin
   2020-03-22 12:05:29

   Allah kimseye böyle acı ölüm yaşatmasın ? böyle buruk cenaze göstermesin? ama Müslümanlara bu iyi geldi yoksa Müslümanların psikolojileri bozuluyordu,koronadan değil üzüntüden ölecektlerdi. Allah bürün Yetkililerden ve Türkhavayollarından razı olsun....

  • Rahmi kilic
   2020-03-21 22:46:03

   Cenazelerin yikanip cenaze namazi kilinacakmi bilgilendirmenizi arz ederim

  • KEMAL UNAL
   2020-03-21 16:37:43

   KOVID 19 DANvefat eden birinin cenazesi TURKIYE YE kargo ile tasinabiliyor mu? bu konudaki yaziniz dogrumu?bilgi verirseniz memnun olurum.selamlar

  5 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |