'Kovid-19'

Almanya’da Koronavirüs Önlemleri Gevşetiliyor

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla 22 Mart’ta alınan tedbirler gevşetilecek. Mağazalar 20 Nisan, okullar 4 Mayıs'tan itibaren kademeli olarak açılacak. 

16 Nisan 2020 admin

Almanya Başbakanı Angela Merkel, eyaletlerin başbakanlarıyla video konferans yoluyla yaptığı toplantıda, koronavirüs salgınıyla mücadeleye ilişkin önlemleri değerlendirdi. Başbakanlıkta düzenlenen basın toplantısında alınan kararları açıklayan Merkel, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için alınan tedbirlere uyan Alman halkına teşekkür etti.

Merkel, Kovid-19 önlemlerinin 3 Mayıs’a kadar uzatıldığını ancak bazı mağazaların 20 Nisan ve okulların 4 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak açılacağını belirtti. Okullar, hayvanat bahçeleri, kütüphaneler ve müzelerin 4 Mayıs’tan itibaren kademeli bir şekilde açılabileceğini söyleyen Merkel, halkın maske kullanmasının zorunlu hale getirilmediğini, ancak toplu taşıma araçlarında ve alışverişlerde maske takılmasını tavsiye ettiklerini söyledi.

Önce Üst Sınıflardaki Çocuklar Okula Başlayacak

Kreşlerin ve okulların açılmasında çok dikkatli ve adım adım ilerlenmesi gerektiğini kaydeden Merkel, “İlk olarak son sınıflarda bulunan ve sınava girme zorunluluğu olan öğrenciler için okullar açılacak.” dedi. Merkel, 20 Nisan’dan itibaren 800 metrekareye kadar olan mağazalar ile berberlerin açılabileceğini, ancak sıkı hijyen kurallarına uyma şartı olduğunu ifade etti.

Aşı bulunana kadar koronavirüs ile yaşanılacağını dile getiren Merkel, dünya genelinde pandemiye yol açan virüse karşı mücadele konusunda gelişmeleri değerlendirmek amacıyla 30 Nisan’da eyalet başbakanlarıyla tekrar görüşeceğini belirtti.

Önlemlerle İlgili Toplantıda Alınan Kararlar

Toplantıda ayrıca otomobil galerileri, kitapçılar ve bisiklet mağazalarının da metrekareye bakılmaksızın açılabileceği kararlaştırıldı. Toplantıda, 22 Mart’ta alınan ikiden fazla kişinin bir araya gelme yasağı ve en az 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralına uyma zorunluluğu ise 3 Mayıs’a kadar uzatıldı. Restoranlar, oteller ve kafeler kapalı kalmaya devam edecek. Kovid-19 önlemleri çerçevesinde büyük etkinlikler 31 Ağustos’a kadar yasak olacak. Kilise, cami ve sinagog gibi ibadet yerlerinde topluca ibadet yasağı devam edecek. Huzurevleri ve engellilere ait bakımevlerinde özel önlemler alınacak.

Ülkede koronavirüs vaka sayısı yaklaşık 133 bin 500’e, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 579’a çıktı. Hayatını kaybedenler arasında Türklerin sayısı ise 67. Yerel makamlardan edinilen bilgiye göre, sadece son 24 saatte Berlin, Münih, Stuttgart ve Baden Baden bölgelerinde 5 Türk koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. (AA)

admin

Lisans eğitimini Münster Üniversitesinde Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümlerinde çift anadal olarak tamamlayan Kandemir, Duisburg-Essen Üniversitesinde sosyoloji yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Ağırlıklı çalışma alanları göç sosyolojisi ve ulusaşırı Türk toplulukları olan Kandemir Perspektif dergisi editörüdür.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler