'Geri İtme'

Yunanistan Açıklarında Batan Mülteci Gemisi Cinayet mi?

Yunanistan açıklarında meydana gelen göçmen teknesi faciasında hayatını kaybedenlerin sayısı 81’e yükseldi. Yunan sahil güvenliğinin ihmalkâr davrandığına yönelik iddialar gündemdeyken ölü sayısının 500’e yükselmesi beklenen facianın bir cinayet olduğuna dair suçlamalar da söz konusu.

Fotoğraf: @Georgios Kritsotakis - Shutterstock

Yunanistan’ın güneybatısında meydana gelen göçmen tekne faciasında hayatını kaybedenlerin sayısı 81’e çıktığı kaydedildi. Yunan Sahil Güvenliği arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini açıklarken ölü sayısının 500’e çıkacağı tahmin ediliyor.

700 kişinin bulunduğu tekne faciası ile ilgili Yunan sahil güvenliğinin ihmalinin bulunduğuna hatta bir cinayetin söz konusu olduğuna dair iddialar her geçen gün daha fazla seslendiriliyor.

BBC’nin, küresel gemi takip istihbarat sitesi MarineTraffic‘ten alınan izleme verilerine dayanarak öne sürdüğü, teknenin yaklaşık 7 saat denizde hareketsiz beklediğine yönelik iddia, Yunan Sahil Güvenlik tarafından yalanlandı.

Yunan Sahil Güvenlikten yapılan açıklamada da teknenin, yakınlardaki 2 tankerden su ve gıda takviyesi almak için toplamda 4,5 saat durduğu ileri sürülerek, ihmalden sonra teknenin düşük hızla 6 deniz mili daha ilerlediği savunuldu. Açıklamada, teknenin Yunan yetkililerce tespit edilmesinin ardından toplam 30 deniz mili yol aldığı ileri sürüldü.

“Yunan Sahil Güvenlik Botu Tekneye Halat Bağladı ve Tekneyi Çekerken Alabora Oldu”

Yunan basınında çıkan, tekneden kurtulan düzensiz göçmenlerin ve teknedeki yakınlarını arayanların açıklamalarına dayandırılan haberlerde ise tekne batmadan önce de teknede su ve gıda sıkıntısı yaşandığı, teknedeki koşulların insanlık dışı olduğu ve bu nedenle bazı göçmenlerin hayatını kaybettiği öne sürüldü.

Yunan haber sitesi kathimerini.gr’de yer alan habere göre kazadan kurtulanlar savcıya verdikleri ifadede teknenin Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin halatlarla çekmeye başladığı sırada alabora olduğunu iddia ediyor. İddiaları yalanlayan Yunan Sahil Güvenliği yardım tekliflerinin reddedildiğini ve teknenin İtalya’ya devam ettiğini öne sürüyor.

Bir başka göçmenin ise ifadesinde “Yunan Sahil Güvenlik botu tekneye bir halat bağladı ve tekneyi çekerken aşırı sürat nedeniyle tekne sağa sola sallanmaya başladı ve alabora oldu.” dediği belirtildi. Suriyeli bir göçmenin de aynı yönde verdiği ifade verdiği kaydedilen haberlerde, Yunan Sahil Güvenliğinin ise teknenin halatlarla çekildiği iddiasını çekildiği reddettiğine işaret edildi.

Yunan Sahil Güvenliğinin İhmali

Yunanistan’da yayımlanan Efimerida Ton Sintakton gazetesi, facianın meydana geldiği noktadan geçen “Faithful Warrior” isimli petrol tankerinin kaptanının ifadelerine yer verdiği haberde geminin Yunan Sahil Güvenliğinin iddiaları aksine sahil güvenlik ekiplerince olay yerinden uzaklaştırıldığını iddia etmişti.

Yunan Arama ve Kurtarma Merkezinin aşırı yüklü teknenin tehlikeli şekilde sallandığından haberdar olduğu öne sürülen haberde, sahil güvenlik ekiplerinin petrol tankerini olası kurtarma operasyonu için olay yerine çağırmak yerine neden uzaklaştırmayı seçtiğine dair soruların cevaplandırılması gerektiği belirtilmişti.

Ana muhalefetteki Radikal Sol İttifak (SYRIZA) Lideri Aleksis Çipras, olayla ilgili bilgi almak için faciadan kurtulan göçmenlerin götürüldüğü Kalamata Limanı’nı ziyaret etmiş, göçmenlerin kendisine Yunan sahil güvenlik ekiplerinin, tekneyi İtalyan sularına doğru itmeye çalıştığını söylediğini aktarmıştı.

Yunanistan Açıklarındaki Facia

Yunanistan’ın Mora Yarımadası’nda bulunan Navarin’den 47 deniz mili uzaklıktaki uluslararası sularda 14 Haziran’da düzensiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi alabora olmuş, 81 kişi yaşamını yitirmiş, 104 kişi kurtarılarak Kalamata Limanı’na getirilmişti.

Sivil toplum kuruluşu Alarm Phone‘a göre teknede yaklaşık 700 kişi bulunuyordu. Arama kurtarma çalışmaları sürerken ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. (AA/P)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#1

*Tüm alanları doldurunuz

  • Hollanda'da Mülteciler İçin 1,3 milyon Euro Bağış Toplandı
    2023-06-20 16:24:18

    […] Mültecilerin yaşadıklarına çok üzüldüğünü ifade eden Ellen van Bebber de “Çevremdeki insanlar için farkındalık oluşturmak ve ufak bir miktar da olsa katkıda bulunmak için katıldım yürüyüşe. İnsanların başına gelenleri gördüğünüzde kendinizi çok güçsüz hissediyorsunuz. Yapabileceğimizin en azı bu.” dedi. […]

Son Yüklenenler