'Siyasi Motivasyonlu Suçlar'

Almanya İçişleri Bakanı Seehofer: “En Büyük Tehdit Aşırı Sağdan”

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer 2019 yılı kriminal istatistiklerini açıkladı. Ülkede 5,4 milyon suç içinde siyasi ve ideolojik sebeplerden ötürü işlenen suçlarda artış dikkat çekiyor.

28 Mayıs 2020 admin
Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer | Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Berlin’de Federal Suç Dairesi Başkanı Holger Münch ve Thüringen eyaletinin İçişleri Bakanı Georg Maier ile 2019 siyasi suç raporunu kamuoyuyla paylaştı. Almanya’da 2019’da 41 bin 177 siyasi suçun işlendiğine işaret eden Seehofer, siyasi motifli suçların 2018’e göre yüzde 14 oranında artığını belirtti.

“En Büyük Tehdit Aşırı Sağdan Geliyor”

2019’da kayda geçen siyasi suçların 22 bin 342 ile yarısından fazlasının aşırı sağcılar tarafından işlendiğine işaret eden Seehofer, “En büyük tehdit aşırı sağdan geliyor.” değerlendirmesinde bulundu. Seehofer, aşırı sağcıların işlediği suçların 2018’e göre 2019’da yüzde 9,4 oranında arttığına dikkati çekti.

Aşırı sağcıların işlediği suçların yüzde 63,8’inin propaganda, yüzde 13,7’sinin halkı kışkırtma, yüzde 4,9’nun mala zarar verme ve yüzde 4,4’nün de şiddet suçları olduğunu ifade eden Seehofer, antisemitizm suç sayısının da 2018’e göre yüzde 13 artarak 2 bin 32’ye yükseldiğini anlattı.

Rapora göre aşırı sağcı ve solcu kesimler tarafından gerçekleşen suçların oranında büyük bir artış kaydedilirken, dinî motivasyonla işlenen suçlarda yüzde 27 oranında bir azalma görülüyor. 2019 yılında dinî motivasyonla 425 suç eyleminin işlendiğini belirten Seehofer, buna sebep olarak, Daeş terör örgütünün küçülmesi ve Almanya’da bulunan radikal kuruluşların son senelerde kapatılmasını gösterdi.

İslam Düşmanlığı Motivasyonuyla İşlenen Suçlar Arttı

2019 siyasi suç raporuna göre, Almanya’da 2019’da İslam düşmanlığı motivasyonuyla işlenen suçlar bir yıl öncesine göre yüzde 4,4 arttı. 2019’da toplam 950 “İslam düşmanı” suç kayda geçerken bu suçların yüzde 90,1’i aşırı sağcılar tarafından gerçekleştirildi. Yabancı düşmanlığı kategorisinde kayda geçen suç sayısı da 2018’e göre yüzde 2,7 oranında artarak geçen yıl 7 bin 909 oldu. Rapora göre Almanya’da  2019’da 8 bin 585 nefret suçu işlendi ve bu suçlarda bir önceki yıla kıyasla yüzde 5,8 oranında bir artış kaydedildi.

Aşırı sağcılıkla mücadele kapsamında çalışmalar yürütüldüğünü bildiren Seehofer, bu bağlamda sonbaharda başka önlemler de alacaklarını ve bunları gelecek yılın başında Federal Meclis’te görüşeceklerini kaydetti.

Almanya’da federal hükümet tarafından Aşırı Sağ ve Irkçılıkla Mücadele İçin Kabine Komisyonu kurulmuş, bu komisyonda göçmenlerin ve Yahudilerin günlük hayatta karşılaştığı ayrımcılığa karşı çözüm önerileri üretileceği belirtilmişti. Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, kabine komisyonunun oluşturulması ile ilgili yaptığı açıklamada, “Aşırı sağcılık, Almanya’da şu an kamu güvenliğimizin en büyük tehdididir.” değerlendirmesinde bulunmuştu. (AA, ebo)

admin

Lisans eğitimini Münster Üniversitesinde Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümlerinde çift anadal olarak tamamlayan Kandemir, Duisburg-Essen Üniversitesinde sosyoloji yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Ağırlıklı çalışma alanları göç sosyolojisi ve ulusaşırı Türk toplulukları olan Kandemir Perspektif dergisi editörüdür.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler