Almanya Koalisyon Hükûmeti Görüşmelerinde Sona Gelindi

Almanya'da koalisyon pazarlığındaki partilerin görüşmelerinde sona yaklaşıldı.

Burak Gücin 17 Kasım 2021

Almanya’da koalisyon pazarlıklarını sürdüren Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FPD) koalisyon sözleşmesi üzerinde yaptıkları görüşmeleri gelecek hafta tamamlamayı hedeflediği bildirildi.

Koalisyon Sözleşmesi Delegelere Sunulacak

Kovid-19

Koalisyon Pazarlığındaki Partiler Aşı Zorunluluğu Konusunda Anlaştı mı?

16 Kasım 2021

Üç partinin üst yöneticilerinden oluşan 21 kişilik grup, Rheinland-Pfalz eyaletinin Berlin Temsilciliği’nde müzakereleri sürdürdü. SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil, Yeşillerin Genel Sekreteri Michael Kellner ve FDP Volker Wissing görüşmelerin durumuna ilişkin bilgi verdi.

Klingbeil, görüşmelerde beklendiğinden daha hızlı ilerlediklerini, ihtilaflı konuları gelecek günlerde çözebileceklerini söyledi. “Hedef gelecek hafta koalisyon sözleşmesini tamamlamaktır.” diyen Klingbeil, ardından sözleşmenin delegelere sunulacağını kaydetti.

Kellner de görüşmelerin çok yapıcı şekilde sürdüğünü, çarşamba, cuma ve pazartesi görüşmelerin devam edeceğini, gelecek hafta içinde de sözleşmeyi tamamlayacaklarını aktardı.

Yeni Hükûmet Aralık Ayında Kurulabilir

Almanya

Almanya’da Koalisyon Müzakereleri ve Değişen Dengeler

30 Ekim 2021

Wissing ise görüşmelerin iyi bir atmosferde ve titizlikle devam ettiğini, partiler arasında gizlilik kararı alındığı için görüşmelerin ayrıntılarına ilişkin açıklama yapmayacaklarını kaydetti.

Taraflar sözleşmesinin tamamlanmasının ardından bunu parti genel kurullarında delegelere sunmayı, 5-12 Aralık’ta şu anda Maliye Bakanı olan SPD’li Olaf Scholz’u Federal Meclis’te başbakan seçmeyi ve yeni kabinenin oluşturulmasını hedefliyor.

SPD, 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerde yüzde 25,7 oranında oy alarak birinci çıkmıştı. Seçimlerin ardından SPD, Yeşiller ve FDP ile hükûmet kurmak amacıyla görüşmelere başlamıştı. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |