Kovid-19 Koalisyon Pazarlığındaki Partiler Aşı Zorunluluğu Konusunda Anlaştı mı?

Almanya’da koalisyon pazarlıklarını sürdüren Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Partinin bazı kurumlarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının zorunlu hâle getirilmesi konusunda anlaştığı bildirildi. 

admin 16 Kasım 2021

Yeşillerin Federal Meclis Grubu Başkanı Katrin Göring-Eckardt, Berlin’de yaptığı açıklamada, huzurevleri, kreşler gibi kurumlarda aşı zorunluluğu getirilmesine ihtiyaç duyulduğunu, bu konuda bir düzenlemeye gideceklerini söyledi. Göring-Eckardt, yeni hükûmeti kurmak için koalisyon görüşmeleri yapan partilerin bu konuda anlaştıklarını, bu girişimin bu hafta mecliste görüşülecek Enfeksiyon Koruma Yasası reformu içinde yer almayacağını, ayrı bir yasama sürecinden geçeceğini kaydetti.

Almanya

"Almanya'da Yoğun Bakımdaki Kovid-19 Hastaları İki Katına Çıkabilir"

8 Kasım 2021

Mecliste çoğunluğu bulunan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP), Enfeksiyon Koruma Yasası reformu için hazırlanan yasa tasarısında salgınla mücadele çerçevesinde Kovid-19 tedbirlerini sıkılaştırmak istiyor. Yasa tasarısında otobüs ve trenlerde test zorunluluğu getirilmesi de öngörülüyor.

Ver.di Sendikasından Aşı Zorunluluğuna Karşı Uyarı

Almanya’da Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) Kovid-19 aşısının huzurevlerinde ve kreşlerde zorunlu hâle getirilmesine karşı uyarıda bulundu.

Ver.di Sendikası Başkanı Frank Werneke, yaptığı yazılı açıklamada, sağlık ve kreş gibi alanlarda aşılanma oranının nüfus ortalamasına göre oldukça yüksek olduğunu belirterek, “Şimdi aşı zorunluğu üzerine düşünülüyorsa bu önemli ölçüde daha fazla insanın aşılanmasına değil, insanların işlerinden ayrılmasına neden olur. Bu da bu alanlarda personel eksikliğine yol açar.” değerlendirmesinde bulundu.

Werneke, daha önce aşı zorunluluğu getirilmeyeceği sözü verilmesinden dolayı siyasetin inandırıcılığını da kaybedeceği uyarısında bulundu.

Göring-Eckardt: “Yanlış Anlaşıldım”

Öte yandan Yeşillerin Federal Meclis Grubu Başkanı Katrin Göring-Eckardt, ülkede yeni hükûmeti kurmak için koalisyon pazarlıklarını sürdüren SPD, Yeşiller ve FPD’nin huzurevleri ve kreşlerde Kovid-19 aşısının zorunlu hâle getirilmesi konusunda anlaştığı yönündeki ifadesinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

Avusturya

Kovid-19 Aşısı Yaptırmayanlara Sokağa Çıkma Yasağı

12 Kasım 2021

Göring-Eckardt, bu yöndeki ilk açıklamasından birkaç saat sonra kameralar karşısına geçerek, “Kurumlarda aşının zorunlu hâle getirilmesi konusunda bir anlaşma yoktur. Eğer yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.” ifadesini kullandı. Kendisinin bu konu üzerinde konuşulmasından yana olduğunu aktaran Göring-Eckardt, şimdi getirilecek yeni önlemlerin nasıl bir etki yapacağını beklemek gerektiğini kaydetti.

Mecliste çoğunluğa sahip olan SPD, Yeşiller ve FDP’nin salgınla mücadelede çeşitli önlemler konusunda anlaştığı bilgisini paylaşan Göring-Eckardt, ancak mağazaların kapatılmayacağını, restoranların yeterli alana sahip oldukları sürece açık kalabileceğini kaydetti.

Almanya’da 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerden sonra SPD, Yeşiller ve FDP koalisyon görüşmelerine başlamıştı. Başbakan Angela Merkel liderliğindeki mevcut hükûmet şimdiye kadar genel bir aşı zorunluluğu getirilmesine karşı çıkmış ancak son dönemde bazı uzmanlar belirli alanlarda aşı zorunluluğu getirilmesini talep etmişti. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |