Kovid-19 Belçika’da 400 Binden Fazla Kovid-19 Aşısı Çöpe Atılıyor

Belçika'da kullanım ömrü tamamlanmak üzere olan 436 bin doz Kovid-19 aşısının atılacağı bildirildi.

25 Mayıs 2022

Belçika’nın Le Soir gazetesinin haberine göre, 31 Mayıs’ta kullanım süresi bitecek olan AstraZeneca üretimi Kovid-19 aşılarının çöpe gitmesiyle salgının başından beri ilk kez bu kadar çok miktarda aşı atıl kalacak.

Temmuz ayında da Moderna firmasının ürettiği 790 bin doz, Pfizer-BioNTech tarafından üretilen 90 bin doz aşının son kullanma ömrünün dolacağı belirtildi.

Belçika’da Kovid-19’a Karşı Aşılanma

Belçika’da bugüne kadar kullanılamayan aşıların oranı yüz binde 5 civarındaydı. 11 milyon 400 bin nüfuslu Belçika’da bugüne kadar 25 milyon 300 bin doz aşı yapıldı.

Takviye Doz

Kovid-19 Aşısının Takviye Dozu Çocuklara Uygulanacak Mı?

20 Mayıs 2022

Belçika’da 2021’in bahar aylarında hızlı bir aşılama kampanyası başlamış, 2021 sonu ve 2022 başında da takviye dozlar yapılmıştı. Bu yılın şubat ayından sonra aşılamalar oldukça yavaşlamıştı.

Fransa’da da geçen ay 3,6 milyon doz AstraZeneca aşısı kullanım süresi bittiği için çöpe gitmişti.

Fransız Le Monde gazetesinin nisan ayındaki haberinde çoğu gelişmiş ülkelerde olmak üzere dünya genelinde 240 milyon doz aşının son kullanma tarihinin geçtiği, bu aşıların çoğunun imha edilmeleri için Nijerya’ya gönderildiği belirtilmişti. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |