Fuar Avusturya Kültür, Kitap ve Girişimcilik Fuarı Devam Ediyor

Kovid-19 salgınıyla nedeniyle ara verilen Avusturya Kültür ve Kitap Fuarı, bu yıl 14. kez düzenleniyor.

27 Mayıs 2022

Avusturya İslam Federasyonu (AIF) tarafından düzenlenen Avusturya Kültür ve Kitap Fuarı, 14. kez gerçekleşiyor. Avusturya’nın Dornbirn şehrinde 25 Mayıs’ta başlayan fuar, göçmen kökenlilerin ağırlıkta olduğu yayınevi ve şirketlerin geniş katılımıyla devam ediyor. 29 Mayıs’ta sona erecek fuar, Avusturya’da düzenlenen en büyük göçmen etkinliği olarak biliniyor. 

Kültür ve Kitap Fuarı’nın açılışında İslam Toplumu Milli Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün, Avusturya İslam Cemaati Başkanı Ümit Vural, Avusturya İslam Federasyonları Sözcüsü Abdi Taşdöğen, Vorarlberg Eyalet İçişleri Bakanı Christian Gantner, Bregenz Belediye Başkanı Michael Ritsch, Vorarlberg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Dr Sabine Scheffknecht, Vorarlberg Başpiskoposu Benno Elbs ve Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ceyhun Ozan hazır bulundu.

Fuar Programları ve Etkinlikler

Tanınmış yazarların, seçkin sanatçı ve misafirlerin katıldığı fuara girişte bir ücret talep edilmiyor. Fuar içerisindeki tüm etkinliklerden de (konferanslar, eğlence programları, konserler vs.) aynı şekilde ücretsiz olarak faydalanılabiliyor. Fuar programında geleneksel sanat türleri gösterimleri, çocuk tiyatroları, konserler, söyleşiler, imza günleri ve paneller yer alıyor. Kültür, bölge tanıtım stantları, girişimcilik, yemek ve kitap alanları için fuar alanları bulunuyor.

Kovid-19 salgını nedeniyle 2 senedir gerçekleşemeyen fuarın düzenlenme amaçları arasında İslam dinine ve Türkiye kökenlilere karşı oluşmuş olan olumsuz önyargıları kırmak ve toplumda barış ortamının oluşturulmasına katkıda bulunmak yer alıyor. Merkezi Köln’de bulunan ve Avrupa’daki Müslümanlara yönelik kitap ve dergi çıkaran sayılı yayınevlerinden biri olan PLURAL Yayınevi de bu sene fuara katılım sağlıyor. (P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |