'Hollanda'

Hollanda’da Her Gün Bir Refakatsiz Mülteci Çocuk Kayboluyor

Hollanda'da Ocak 2022'den bu yana 360 refakatsiz mülteci çocuğun iltica başvuru merkezlerinden kaybolduğu bildirildi.

@ Nicolas Economou / Shutterstock.com; değişiklikler: Perspektif

Hollanda’da Ocak 2022’den bu yana 360 refakatsiz mülteci çocuğun iltica başvuru merkezlerinden kaybolduğu bildirildi. AD gazetesinin Hollanda Sığınmacı Kabul Merkezi Kurumu (COA) verilerine dayandırdığı haberde ülkede her gün bir refakatsiz mülteci çocuğun iltica merkezlerinden kaybolduğu öne sürüldü.

Haberde, 2022 yılında iltica başvurusu alınan refakatsiz mülteci çocukların sayısının 4 bin 449 olduğu ve Ocak 2022’den beri 360 refakatsiz çocuğun kaybolduğu bilgisi verildi.

Kaybolan çocukların akıbetinin bilinmediği belirtilen haberde, bazı çocukların Avrupa’daki akrabalarının yanına gittiği, bazılarının ise insan kaçakçılarının eline düştüğünden şüphelenildiği kaydedildi.

Haberde insan hakları kurumlarının COA’ya sunduğu gizli raporlarda iltica merkezinin yakınlarında yaşayan bazı sakinlerin, yetkililere siyahi bazı çocukların düzenli olarak Alman ve Hollandalı yaşlı erkekler tarafından alındığı iddialarına yer verildiği öne sürüldü.

İngiltere’de de Benzer Vakalar Görülüyor

Benzer vakaların İngiltere’de de görüldüğü iddia edilen haberde geçen 1,5 yılda İngiltere’nin Brighton şehrinde otele yerleştirilen 136 mülteci çocuğun kaybolduğu belirtildi.

UNICEF, Hollanda’da iltica merkezlerindeki çocukların maruz kaldığı koşulların iyileştirilmesi gerektiği tavsiyesinde bulunmuş, Hollanda’da çocuk ombudsmanı Margrite Kalverboer geçen yıl hazırladığı raporda Ter Apel’deki iltica başvuru merkezinde bulunan çocukların ihmal edildiğini bildirmişti.

Çocuklar Neden Kayboluyor?

Avrupa Komisyonu’nun tahminlerine göre refakatsiz çocuk mültecilerin büyük bir kısmı sığınma talebi süreci öncesinde veya süreç esnasında kaybolmuş durumda. Çocuklar, çoğunlukla ülkeye giriş yaptıktan sonraki birkaç gün içerisinde herhangi bir başvuru gerçekleştirmeden kayboluyor. Yetkililer bu durumu, çocukların sığınma taleplerinin olumsuz sonuçlanma veya sınır dışı edilme endişesiyle yer değiştirmeleriyle açıklıyor.

Kaybolmaya ilişkin başka bir açıklama ise çocukların aile bireyleri ya da akrabalarını bulma amacıyla ülke değiştirdikleri şeklinde. Yetersiz kabul şartları, uygulanan sığınma prosedürlerindeki sorunlar, kendileri için belirlenen vasilerin yetersizlikleri gibi sebeplerle mülteci çocukların memnuniyetsizlik yaşadıkları bilinmekte. Ayrıca kabul merkezlerinde karşılaştıkları ortam ve kuralların çocuklarda kısmen memnuniyetsizliğe sebep olduğu da araştırmacıların tespitleri arasında.

Büyük çaplı mülteci akınlarında yetersiz kalan ülkelerin, refakatsiz mülteci çocuklara sahip çıkamadıkları da biliniyor. Mesela UNICEF’in verdiği bilgiye göre özellikle 2016 yılının sonunda İtalya ve Yunanistan’daki kurumlar bu çocuklara uygun koruma, barınma ve sığınma şartları sağlayamayacak kadar yetersiz durumdaydı.

Refakatsiz mülteci çocukların bir kısmının sömürü, suistimal ve şiddet kurbanı olma ihtimali de endişelere sebep olmakta. Cinsel istismar, uyuşturucu ve organ ticareti, emek sömürüsü gibi tehlikeler de bu çocuklar için muhtemel tehlikeler arasında. Hatta bazı refakatsiz mülteci çocukların cinsel şiddet kurbanı olduğu yönünde kanıtlar bulunduğu belirtilmekte. Zira korumasız çocukları sömüren bir suç şebekesinin Avrupa çapında etkinlik gösterdiği tespit edilmiş durumda. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler