'Birleşik Krallık'

Göçmenlerin Gemiye Yerleştirilmesi Planına Güvenlik Engeli 

İngiltere'nin güneyinde 500 erkek sığınmacının konaklaması için hazırlanan Bibby Stockholm gemisine taşınacak 50 kişilik ilk grubun gelişi yetersiz yangın güvenliği nedeniyle ertelendi.

© Raşid Necati Aslım - Anadolu Ajansı

İngiliz medyasına göre 50 erkek göçmenin Bibby Stockholm adlı gemiye getirilişi Dorset ve Whiltshire İtfaiyesi’nin prosedürüne takıldı. İtfaiyenin gemide koridorların dar olduğu, geminin limana yanaşık kısmında yalnızca iki yangın çıkışı bulunduğu, yeterli can yeleği olmadığı ve kalabalık olacağı endişelerinin ardından ilk olarak geçen hafta iptal edilen göçmenlerin getirilişi bu hafta ikinci kez ertelendi.

İngiliz medyasında yer alan haberlerde göçmenlerin bu hafta salı günü gemiye yerleştirilmesi planlanıyordu. The Times gazetesinde dün yayımlanan bir haberde itfaiyenin geminin yangın güvenliğiyle ilgili raporunu hâlâ onaylamadığı bilgisi yer alıyordu.

Gazetenin ulaştığı kaynaklar, 2017’de Londra’da 72 kişinin ölümüne neden olan Grenfell kulesi yangınını hatırlatarak, gemi için “Yüzen Grenfell olabilir” ifadelerini kullanırken, İçişleri Bakanlığı dün yapılan bir açıklamayla düzenlemelere uygun şekilde son hazırlıkların devam ettiğini duyurmuştu.

“Zafer Olarak Görüyoruz”

Öte yandan gemiye taşınacak göçmenlerle dayanışma göstermek ve ihtiyaç malzemesi desteğinde bulunmak için hazırlık yapan insan hakları oluşumu Stand Up To Racisim Dorset grubu, gelişlerin ertelenmesi kararı ardından karşılama gösterisini ertelediğini duyurdu.

Grubun Eş Başkanı Lynne Hubbard, “Vurguladığımız sağlık ve güvenlik sorunları nedeniyle yarın göçmenler gemiye getirilmeyecek. Bunu bir zafer olarak görüyoruz ve yarınki dayanışma gösterimizi gerçekten gelecekleri güne kadar erteliyoruz.” dedi.

Birleşik Krallık’ta itfaiye ve kurtarma görevlilerinin 105 yıllık sendikası İtfaiyeciler Birliği de konuya ilişkin Twitter hesabından açıklama yaparak, “Hükûmetin aksine yangın ayrımcılık yapmaz. Sığınmacıları yangın risk değerlendirmesi doğru şekilde yapılmamış konaklama yerlerinde kalmaya zorlamak hem savunmasız mültecilerin hem de itfaiyecilerin güvenliğine yönelik düşüncesizce atılmış bir adımdır.” ifadelerini kullandı.

Paylaşımda İçişleri Bakanlığının gemi seçeneğini ucuz olduğu için seçtikleri açıklaması da hatırlatılarak, “Bu, para biriktirmenin en yüksek öncelik olması, insanların hayatlarının ise ikincil olarak ele alınması yaklaşımının iğrenç bir göstergesidir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “Herkesin güvenli bir yerde yaşama hakkı var.” denilerek göçmenlerin gemiye yerleştirilmesi planından vazgeçilmesi yönündeki tüm çağrıların desteklendiği de vurgulandı.

500 Kişinin Yerleştirilmesi Planlanıyor

Birleşik Krallık, ülkedeki yaklaşık 50 bin düzensiz göçmenin konaklaması için askeri tesislerdeki kullanılmayan binalar ile mavnalar üzerine inşa edilmiş yüzen yapılarda göçmenleri ağırlama kararı almıştı.

Hâlihazırda göçmenleri otellerde ağırlayan Birleşik Krallık, yüksek maliyet nedeniyle göçmenleri taşıma kararı aldığını açıklarken Bibby Stockholm de bu amaç doğrultusunda göçmenlerin yerleştirileceği ilk gemi olarak gündeme gelmişti.

Dorset bölgesinin Weymouth kentindeki Portland limanına 18 Temmuz’da yanaşan Bibby Stockholm’ün tamamı erkek 500 göçmeni ağırlaması planlanıyor. İki kişilik odalarda kalacak göçmenlerin gemiye taşınmasının 18 ay içinde yapılması hedefleniyor.

Hükûmet, gemide barındırılacak kişilerin, yalnızca ülkeye yasa dışı yollardan giren 18 ila 65 yaşındaki yetişkin erkeklerden oluşacağını açıklamıştı.

Birleşik Krallık genelindeki otellerde kalan göçmenlerin ülkedeki vergi mükelleflerine günde yaklaşık 6 milyon sterline mal olduğunu belirten hükûmet, 2 binden fazla mülteciyi ise Lincolnshire ve Essex’te bulunan iki hava üssündeki kullanılmayan binalara taşımayı planlıyor.

Ülkedeki göçmen yanlısı sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütleri ise sığınmacıların gemilerde barındırılmasının “insanlık dışı” olduğunu savunuyor. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#1

*Tüm alanları doldurunuz

  • İtalya'da Göçmenleri Taşıyan Tekne Battı: 41 Kişi Öldü
    2023-08-09 15:32:42

    […] İçişleri Bakanlığı verilerine göre, geçtiğimiz yılın aynı döneminde yaklaşık 43 bin göçmen İtalya’ya gelirken, bu yıl şu ana kadar yaklaşık 92 bin göçmen İtalya’ya geldi. […]

Son Yüklenenler