Cami Saldırısı İsveç’te Hastane Mescidine Irkçı Saldırı: Kur’an-ı Kerimleri Tahrip Ettiler

İsveç'in Göteborg kentinde Mölndal Hastanesindeki mescide ırkçı saldırı geçekleştirildi. Mescit odasına yapılan ırkçı saldırıda Kuran-ı Kerim yırtıldı.

admin 1 Temmuz 2019

İsveç‘in Göteborg kentinde Mölndal Hastanesinde bulunan mescit odasına yapılan ırkçı saldırıda Kuran-ı Kerim yırtıldı. Saldırıya tepki gösteren Göteborg Camii Derneği, sosyal medya hesabından yayımladığı basın açıklaması ile olayı kınadı.

Mescitteki Kur’an-ı Kerimleri Tahrip Ettiler

Saldırganların mescitte bulunan Kur’an-ı Kerimlerin sayfalarını yırttığı belirtilen açıklamada, Kuran-ı Kerim’in ve mescitte bulunan halının üzerine şekerli içecek döktükleri de belirtildi. Bu durumun Müslümanları çok incittiği vurgulanan açıklamada, “Bu saldırı sonrası Müslümanlar kendilerini kırgın ve incinmiş hissetti. Hastanede tedavi gören Müslüman hastalar bu mescitte manevi destek görüyor ve dua ediyor. Bir hastanede hastaların manevi destek gördüğü bir mescidi harap etmek saldırganların ne kadar nefret dolu kişiler olduğunu gösteriyor.” ifadeleri kullanıldı.

Polis ise olayla ilgili soruşturma başlatırken, hastanede bulunan güvenlik kameralarını incelemeye aldı.

Cami ve Mescitlere Saldırılar Arttı

İsveç’te Uppsala Üniversitesi bünyesindeki Kültürlerarası Irkçılık Araştırma Merkezi (CEMFOR) tarafından yapılan araştırmada,  2018 yılında İsveç’teki cami ve mescitlerin yüzde 59’una bir şekilde saldırı olduğu duyurulmuştu. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:
  • İsveç’in siyasi kaderi Kulu’dan mı geçer?
   2022-07-22 20:51:37

   […] İsveç Türk toplumunun sayısı da 100 binin üzerinde, bu sayının yüzde sekseni ise Kululu. Göteborg Üniversitesinde siyaset bilimi üzerine lisans ve yüksek lisans yapmış olan Mikail Yüksel […]

  1 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |