'camı saldırıları'

Almanya’da Camiye Bomba İhbarı ve İslamofobik İçerikli Mektup

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki Mannheim şehrinde bir camiye hem İslam'a ve Müslümanlara yönelik hakaretler içeren ifadelerin yer aldığı mektup gönderildi hem de elektronik posta yoluyla bomba ihbarı yapıldı.

13 Kasım 2020 admin
@AA değişiklikler: Perspektif

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Yavuz Sultan Selim Camisi’ne saat 11.27’de gönderilen elektronik postada, “Camide gizli iki bomba var, en kısa zamanda patlayacak, her taraf kan gölüne dönecek. Müslüman domuzlar ölecek.” ifadeleri yer aldı. Polis ekipleri cuma namazı için gelen cemaati tahliye edip çevrede güvenlik önlemi aldı ve camide bomba araması yaptı. Aramanın ardından açıklamada bulunan polis, camide bomba ya da herhangi bir patlayıcıya rastlanmadığını açıkladı. İhbarın asılsız olduğunun anlaşılmasının ardından cami tekrar ibadete açıldı.

Camiye Yapılan İlk Saldırı Değil

DİTİB Yavuz Sultan Selim Camisi Dernek Başkanı İsmail Hakkı Çakır, polisin camide yaptığı bomba araması nedeniyle cuma namazında camiyi tahliye etmek zorunda kaldıklarını belirterek, yetkililerden cemaati huzursuz etmeye yönelik bu tür girişimlerin ortaya çıkarılmasını ve yapanların bir an önce bulunmasını talep etti. Yavuz Sultan Selim Camisi’ne geçen sene Temmuz’da ve Aralık’ta aynı camiye yine benzer şekilde bomba ihbarı yapılmış ve arama sonucu ihbarın asılsız olduğu anlaşılmıştı.

Medya Toplumda Olumsuz Etki Oluşturuyor

DİTİB Genel Sekreteri Abdurrahman Atasoy da son haftalarda cami ve Müslümanlara yönelik saldırıların artmasından endişe duyduğunu belirtti. Medya konusu olan “İslam ve İslamcılık” toplumda olumsuz bir etki oluşturduğunu vurgulayan Atasoy, Avusturya başbakanı Sebastian Kurz’un nihayetinde tüm Müslümanları suçlu haline getirebilecek olan “Siyasal İslam”a karşı mücadelesini duyurması, nefretin büyümesine yol açtığını söylüyor. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler