Perspektif’te Oku/yorum Serisi Başlıyor!

Oku/yorum Serisi Başlıyor!

Perspektif, Avrupa’da İslam ve Müslümanlara dair Türkçe tartışmayı teşvik etmek amacıyla “Oku/yorum” projesini başlatıyor.

Avrupa’da İslam ve Müslümanlar ile ilgili her geçen gün yeni kitaplar yayınlanıyor. Bu kitapların Türkçe konuşan kamuoyuna aktarılması, çoğu zaman ancak bu kitaplar tercüme edildiğinde, yani seneler sonra mümkün oluyor. Tercüme edilmeyen birçok değerli kitap ise Türkçe kamuoyunun erişiminden yoksun kalıyor.

Perspektif, Avrupa’daki yayıncılık alanında İslam, Müslümanlar, göç, entegrasyon, çokkültürlülük, Müslümanların kurumsallaşması, din hukuku ve ırkçılık gibi alanlarda hangi temel tartışmaların sürdürüldüğünü Türkçe kamuoyuna sunmak adına bu kitapların Türkçe özet değerlendirmelerini yayınlamaya başlayacak.

Oku/yorum’da Perspektif’in belirlediği ya da okurların tercih edeceği kitaplar hakkında değerlendirme kaleme almak isteyenlere söz konusu kitabı göndereceğiz. Kitabın okura ulaşmasının ardından en geç 2 ay içerisinde kitaba dair bir değerlendirme Perspektif’e iletilecek. Yayın kriterlerini yerine getirmesi durumunda kitap değerlendirmesi perspektif.eu’da yayınlanacak.

Katılım şartları:

  • Kitaplar Perspektif’in belirlediği listeden seçilebileceği gibi, Oku/yorum’a katılmak isteyenler kendi kitap önerilerini de dile getirebilirler. Bunun için Oku/yorum’a katılmak isteyenlerin info@perspektif.euadresine bir e-posta atıp, kitap değerlendirmesi yapmak istediğini belirtmesi (ve varsa kitap önerisini iletmesi) yeterli!
  • Kitapların Avrupa’da yayınlanmış olması, henüz Türkçe tercümesinin bulunmaması ve İngilizce, Almanca, Hollandaca/Flamanca ve Fransızca ve diğer dillerin birinde yayınlanmış olması gerekmektedir.
  • Kitaplar Avrupa’da İslam, Müslümanlar, göç, entegrasyon, çokkültürlülük, Müslümanların kurumsallaşması, din hukuku ve ırkçılık gibi alanlarda yazılmış olmalıdır. Kitabın türü (edebiyat, araştırma, deneme vd.) fark etmemektedir.
  • Kitabın gönderilmesinden sonra en geç 2 ay içerisinde kitap değerlendirmesi info@perspektif.euadresine gönderilmelidir.

Şimdiden iyi okumalar!

Perspektif Oku-Yorum Afiş

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |