Tesettür Mayo Yasağı ve “İslami Kıyafet Salgını”: Fransa’da Cadı Avı mı Başlıyor?

Her yıl olduğu gibi, tesettür mayo giyimi Fransız medyasında yeni bir polemik dizisi içerisinde hararetli tartışmalara konu oldu. Grenoble Belediye Başkanı tarafından verilen tesettür mayo giyme izni önce çeşitli tepkilere, daha sonra Cumhurbaşkanı Macron’un çıkarttığı “İslami Kıyafet Salgını” tartışmasına yol açtı. Fransa’ya özgü bir hadiseye yeniden şahit oluyoruz.

ARKA PLAN 26 Temmuz 2022

Sincan Polis Belgelerinin Gösterdikleri

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki polis teşkilatının sisteminden heklenerek elde edilen belgeler, aylarca süren doğrulama sürecinin ardından mayıs ayında yayımlandı. Elde edilen veriler, Çin’in Müslüman azınlıklara yönelik baskı politikasına ve Uygurları toplu olarak alıkoyma stratejisine dair deliller sunuyor.

ARKA PLAN 20 Temmuz 2022

Sekülerleşmede Yeni Aşama:  Din ve Toplum İlişkisinde Yeni Yönelimler

Din ile olan bağda toplum nereye doğru gidiyor: Daha fazla sekülerleşmeye doğru mu, yoksa dindarlaşmaya doğru mu?

ALMANYA 18 Temmuz 2022

Evliliğin Göçü: Kısmetten Öte Köy Var Mıdır?

Göç sürecinde evlilik hangi yeni anlamları kazanır? İzin zamanlarında yapılan köy düğünlerinden evliliğin bir göç stratejisi olarak kullanılmasına dek, göçle birlikte dönüşen evlilik, incelenmeye değer bir konu teşkil ediyor. 

ARKA PLAN 3 Temmuz 2022

Online Tanışma ve Müslümanların İslami Kimlikleriyle Olan İlişkisi

Online tanışma (İng. “dating”) uygulamalarına başvuran ve buralarda eş arayan Müslümanların sayısı giderek artıyor. Peki bu tür uygulamaları kimler, neden ve nasıl kullanıyor?

ARKA PLAN 3 Temmuz 2022

Dijital Görücü Usulü: “İslami Dating” Platformları

“İslami Dating” olarak anılan İslami tanışma siteleri ve platformları son yıllarda oldukça revaçta. Peki bu platformları kullanan Müslümanların tecrübeleri nasıl? ABD ve Almanya’dan bu platformları kullanan kişilerle görüşüp tecrübelerini protokol şeklinde yansıtıyoruz.

ARKA PLAN 3 Temmuz 2022

Avrupa’da İslami Cemaatler Dinî Nikâhı Nasıl Düzenliyor?

Avrupa’nın herhangi bir şehrinde dinî nikah kıymak için caminin kapısından içeriye giren bir çift, hangi şartları yerine getirmek zorunda? İmam nikâhı kıymadan önce hangi koşulların yerine getirilmesi bekleniyor? İslami cemaatler dinî nikahla ilgili hangi temel kabullere sahip? Avusturya, Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa ve Danimarka’daki dinî cemaatlerin dinî nikâh pratiklerini araştırdık.

ARKA PLAN 3 Temmuz 2022

Evliliğin Araçsallaştırılması: Sahte Evlilikler

Sahte evlilikler kişilerin belli çıkarlar doğrultusunda gerçekleştirdiği, bir destek ve sorumluluk taşımayan evlilikler olarak ortaya çıkmaktadır. Bu evlilikler birçok sorunu beraberinde getirmektedir.

ARKA PLAN 3 Temmuz 2022

Eş Seçiminde Mistik Tecrübe: “Evleneceğim Kişiyi Önce Rüyamda Gördüm”

Evlilik öncesinde görülen rüyalar, eş seçiminde ne kadar etkili? Evlilik tercihini rüyalarına dayandırarak yapan iki kişiyle rüyaların evlilik tercihi üzerindeki rolünü konuştuk.

ARKA PLAN 3 Temmuz 2022

İslami Nikâh: Değişen ve Değişmeyen Ölçüler

Evlilik yolları ve şekilleri zaman ve coğrafyaya göre değişebiliyor. Ancak nikâh akdinin değişmeyen boyutları da var. İslami nikâhın sabiteleri hakkında İslam Toplum Millî Görüş’ün Din İstişare Kurulu Başkanı Muhammed Tayyip Sayan ile görüştük.

DOSYA 3 Temmuz 2022

“Ailelerin Beklentileri Evliliklerin Gecikmesine Sebep Oluyor”

Evlenmekten çekinen veya bazı beklentileri karşılayamayacağını düşünen gençlerin sayısı gittikçe artıyor. Aile danışmanı Dr. Mohammed Johari ile evliliğe giden yoldaki zorluklar ve evliliği kolaylaştırma olanakları hakkında konuştuk.

DOSYA 2 Temmuz 2022