NSU-Gizli Servis Karmaşası: Skandallarla Dolu 11 Yıl

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı terör örgütü NSU’nun son üyesi ve örgütün dört destekçisine karşı açılan dava sonuçlandı. Ancak, 438 duruşma günü süren, 95 yan davacının, 60 avukatın, 600 tanığın katıldığı, 250 dilekçenin verildiği ve Nasyonal Sosyalist yeraltından 1.100 resmin gözler önüne serildiği “yüzyılın davası” hakkında verilen karar terör örgütünün derin bağlantıları gibi pek çok konunun aydınlatılmamış olması nedeniyle hayal kırıklığı yaşattı. Kısa bir ön sonuç değerlendirmesi.

ALMANYA 1 Eylül 2018

İngiliz Siyasetinde İslamofobi Normalleşiyor Mu?

İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın peçe yasağı hakkındaki makalesinde kullandığı benzetmeler tepki çekti. Peçeli kadınları “posta kutusuna” benzeten Johnson, İslamofobik söylemleri rahatça kullanması nedeniyle eleştiriliyor.

ANALİZ 1 Eylül 2018

NSU: Irkçı İnfazları Destekleyen Neonaziler Hâlâ Aramızda

Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) isimli terör örgütünün bilinen ilk cinayetinin üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen açılan yaralar hâlâ taze. Perspektif 274. Sayısında merceği NSU’ya çevirdi. İşte NSU’nun ırkçı cinayetlerinin acı bir kronolojisi.  

ALMANYA 1 Eylül 2018

İsrail Ulus Devlet Yasası Ayrımcılık Rejimini Yasallaştırdı

İsrail’i Yahudilerin ulusal vatanı olarak tanımlayan tartışmalı yeni yasa, ayrımcılığı resmî olarak meşrulaştırarak, İsrail işgali altındaki bölgelerde yaşayan Filistinlilere ciddi bir darbe indirmiş oldu.

DÜNYA 1 Eylül 2018

Fransa Müslümanları Cenazelerin Yakılması Sorunu İle Karşı Karşıya

Geçtiğimiz aylarda Fransa’da cenazesi yakılan Faslı Hassan, Müslümanların gayrimüslim topraklardaki vefatının ardından oluşabilecek yasal gerilimler için örnek bir vakıa.

FRANSA 1 Eylül 2018

“NSU’nun Ardından Sağcı Terör Tehlikesi Önlenmiş Değil”

Düsseldorf Yüksekokulu Sosyal ve Kültür Bilimleri bölümünde görev yapan Prof. Fabian Virchow aşırı sağ ve Neonazizm uzmanı bir sosyal bilimci. Virchow ile Almanya’da NSU’nun ardından devletin aşırı sağla mücadele stratejisini ve ülkedeki aşırı sağ yapıları konuştuk.

ALMANYA 1 Eylül 2018

Cevabı Aranan Soru: Türkiye Ekonomik Krizde Mi?

Türkiye ekonomik krizde mi? Bu sorunun cevabı herkes için farklı. Dr. Yaşar Aydın somut parametreler üzerinden bu sorunun cevabını aradı.

GÜNDEM 1 Eylül 2018

“NSU Davası Kaçırılan Bir Fırsatın Anı Defteri”

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı terör örgütü hakkında 6 Mayıs 2013 yılında Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülmeye başlanan ve Almanya’nın yakın tarihinin en önemli davası olarak nitelendirilen NSU davası sonuçlandı. Mehmet Daimagüler, NSU davasında 13 Temmuz 2001’de Nürnberg’te öldürülen terzi Abdurrahim Özüdoğru’nun kardeşleri ve 9 Haziran 2005’te aynı şehirde öldürülen İsmail Yaşar’ın kızını temsil etti. Başarılı bir avukat, aynı zamanda da Almanya’da ırkçılıkla mücadelede önde gelen aktivistlerden biri olan Daimagüler ile NSU davasının sonucunu değerlendirdik.

ALMANYA 1 Eylül 2018

NSU Kronolojisi: Örgütün Açığa Çıkışı ve Sonrasındaki Skandallar

Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü 2011'de açığa çıktıktan sonra skandalların ardı arkası kesilmedi. NSU'ya ve yaşananlara dair kısa bir kronoloji.

ALMANYA 1 Eylül 2018

Solingen’den NSU’ya: Neonazilerin Ölümcül Şiddeti ve Anayasayı Koruma Dairesinin Rolü

NSU cinayetleri Almanya tarihinde Neonazilerin ilk kanlı eylemleri değildi. Solingen’den NSU’ya kadar aşırı sağcıların şiddet eylemlerinde Anayasayı Koruma Dairelerinin rolü dikkat çekiyor.

ALMANYA 1 Eylül 2018

Alman Siyasilerden NSU Davasına Tepkiler: “Soruşturmaya Devam Edilmeli”

5 yıldan fazla bir süreye yayılan NSU davası geçtiğimiz temmuz ayında 438. duruşmada karara bağlandı. Davanın baş sanığı Beate Zschäpe hakkında verilen ömür boyu hapis cezası kamuoyu nezdinde olumlu karşılansa da NSU terör örgütü hakkında karanlıkta kalan pek çok soru hâlâ cevaplandırılmayı bekliyor. Almanya’daki siyasi partiler de NSU terör yapısının araştırılmaya devam edilmesi gerektiği görüşünde.

ALMANYA 1 Eylül 2018