Fransa’da Çöken Sağlık Sistemi Kurtulabilir mi?

Kovid-19 salgının hâlâ etkisi süren sonuçları nedeniyle yapısal bir kriz geçiren Fransa’daki sağlık sistemi, iddia edildiği gibi çöküşün eşiğinde mi? Perspektif, bu soruya cevap aramak için sistemin karşı karşıya olduğu başlıca problemleri inceledi.

ARKA PLAN 4 Mart 2023

Hanau Saldırganının İtiraf Mektubu – Bir Analiz

19 Şubat 2020’de Almanya’nın Hanau şehrinde bir ırkçı dokuz kişiyi öldürdü ve arkasında bir itiraf mektubu bıraktı. Hanau saldırganının bu mektubu Almanya’daki Yeni Sağ Çevre zihniyetinin de bir örneği olarak dikkat çekiyor.

ALMANYA 17 Şubat 2023

“Gençler Konuşmaktan Korkulan Meseleleri Ele Alan İnsanlara İlgi Gösteriyor”

Prof. Khaled Beydoun ulusal güvenlik, sivil haklar ve İslamofobi konularında yazan ve konuşan bir entelektüel. Aynı zamanda da bir hukuk profesörü. Amerika’daki İslam düşmanlığıyla alakalı yayınladığı kitaplarla dikkat çeken Beydoun, Twitter’da 265 bin, Instagram’da ise 547 bin civarında bir takipçi kitlesine sahip. Sosyal medya hesaplarını Müslümanları ilgilendiren meselelerde savunuculuk ve kamuoyu oluşturmak için kullanan Beydoun ile bu mecraları yönetme biçimini konuştuk.

DOSYA 31 Ocak 2023

Nazife Şişman: “İnsan Ancak Kendisini Koruyan Bir Kabuğun İçinde Olgunlaşabilir”

Şöhret isteği, görünme isteği ve gösteriş, günümüz sosyal medya kullanıcılarının temel dürtülerinin temelinde yatan motivasyonlardan bazıları. Sosyolog Nazife Şişman ile Müslümanların sosyal medya kullanımı ve bunu şekillendiren dinamikler üzerine konuştuk.

ARKA PLAN 31 Ocak 2023

“Helal Gıda Talebinin Market Rafında Görünür Olmasını İstiyorum”

Almanya’da doğup büyüyen 25 yaşındaki Dilara Faslak, Ankara İlahiyat Fakültesi’nde İslam Hukuku alanında yüksek lisans yapıyor. Almanca “Halal Lexikon” isimli bir kitabı da olan Faslak, 10 seneyi aşkın süredir Avrupa’da helal gıda alanında araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalarını son bir senedir Instagram hesabında paylaşıyor.  Sosyal medya ile ilişkisi 2011 yılında arama motorunda bir ürünün helal olup

ARKA PLAN 31 Ocak 2023

Sosyal Medya Fenomenleri ve Markaların Pazarlama Süreçleri

Sosyal medya fenomenleri son zamanlarda markaların pazarlama süreçlerinde sıkça görünüyorlar. Peki marka pazarlama süreçlerinde hangi stratejiler var? Sosyal medya fenomenleri bu stratejilerin neresinde?

ARKA PLAN 31 Ocak 2023

Medya Vaizliği, Sanal Din ve Yeni Cemaatler

Dinî içeriklerin tüketim ve magazin malzemesi hâline dönüştüğü bir çağda yaşıyoruz. Bu çağ, aynı zamanda kurumsal din ve kürsülerin otoritesinin silikleştiği ve medya vaizlerinin arttığı bir çağ.

ARKA PLAN 31 Ocak 2023

“Paylaşımlarımda Merkezde Kur’an Var, Ben Onun Hizmetkârıyım”

Abdülkerim İleri, dünya genelinde Kur’ân-ı Kerîm’i en güzel okuyan gençlerden biri. Hafız ve Kur’an karisi olan İleri ile sosyal medya platformlarını bu amaca binaen nasıl kullandığı konusunda konuştuk.

ARKA PLAN 31 Ocak 2023

Sosyal Medyada İslami Kimliğin Dönüşümü

Dijital kültür, önceki dönemlerin aksine “sanal” ve “gerçek” ayrımını muğlak hâle getirdi. Kimliklerimiz bu yüzden fiziki ortamlar ve dijital ağlardaki pratiklerimizin anlık etkileşimiyle akışkan bir görünüme büründü. Müslüman bireyin kimliği de elbette bu çerçevede önemli değişim ve dönüşümlerle karşı karşıya.

ARKA PLAN 31 Ocak 2023

Avusturya’da Luxor Operasyonu: “Ups, Pardon!”

Avusturya’da Luxor Operasyonu kapsamındaki baskınların mesnetsiz olduğu ortaya çıktı. Geride travma geçirmiş çocuklar, dondurulmuş hesaplar ve yerle bir edilmiş itibarlar kaldı.

ARKA PLAN 31 Ocak 2023