“Engellilerin de Toplumun Bir Parçası Olduğunu Göstermek İstiyorum”

Almanya’nın Hamburg şehrinde yaşayan Erdin Çıplak, sosyal medyada “Mr. Blindlife” ismiyle paylaşımlar yapan görme engelli bir içerik üreticisi. Kendisiyle Perspektif’in “Engellerin Ötesinde” serisi için görüştük.

ALMANYA 7 Haziran 2023

Yüksek Teknolojili Gulag: Çin’in Uygurlara Karşı İşlediği Suçlar

Çince eğitimi alan gazeteci Mathias Bölinger, uzun süre Çin’in Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerini araştırdı. “Yüksek Teknolojili Gulag: Çin’in Uygulara Karşı İşlediği Suçlar” kitabıyla vahşeti anlatan Bölinger ile konuştuk.

ARKA PLAN 7 Haziran 2023

Sudan’daki İktidar Krizine Dair Mülahazalar

Sudan’da ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki nisan ayının ortasında başlayan çatışmalar devam ediyor. Peki, çatışmaların arka planında yatan nedenler neler ve tüm bunlar bölge için ne anlama geliyor?

ARKA PLAN 3 Haziran 2023

Sömürgecilik Bitti, Hoşgeldin Yeni Sömürgecilik!

Dünyada, bilhassa Batı’da genel olarak kabul edilen görüş sömürgeciliğin sona erdiğidir. Buna göre sömürgecilik 1960’larda son Afrika ülkelerinin de bağımsızlıklarını ilan etmesiyle artık kapanmış bir tarih sayfasıdır. Peki bu gerçekten de doğru mu?

ARKA PLAN 2 Haziran 2023

Sömürgeci Yankılar ve Tarihe Bakışta Öz Refleksiyon

Sömürgecilik tam olarak nedir ve bugün nerelerde yaşamaktadır? Örneğin Afrika’yla ilgili olarak bir “Müslüman sömürgecilik” tarihinden bahsedebilir miyiz?

ARKA PLAN 2 Haziran 2023

Fransa’nın Sömürgecilik Mirasının Günümüzdeki İslam Algısına Etkisi

Fransız sömürge imparatorluğunun İslam ve Müslümanlara bıraktığı olumsuz miras, günümüzde belirli dönüşümlerle Fransa’da hâlâ kendisini gösteriyor. Başta başörtülü Müslüman kadınlar üzerinden kurgulanmış olan “medenileştirme” misyonu ve arzu edilen toplum dokusuna tezat olarak görülen İslam dini algısı, bu mirasın ana unsurları arasında.

AFRİKA 2 Haziran 2023

Almanya Sömürgecilik Geçmişiyle Nasıl Yüzleşiyor?

Almanya’nın Doğu Afrika kolonilerinde gerçekleştirdiği soykırımın üzerinden bir asır geçti. Sömürgeci geçmişle hesaplaşma ve soykırıma dair “onarıcı adalet” talebi senelerdir canlı. Öte yandan sömürgeci geçmişle hesaplaşmak aynı zamanda Almanya’nın kendi ulusal kimliğindeki sömürgeci izlerle de yüzleşmesi anlamına geliyor.

ALMANYA 2 Haziran 2023

Sömürgecilikte Öncü Olmak: İngiliz Sömürgecilik Tarihi

Sömürgeci geçmiş, geçmişte kalmadı. Kolonyal hiyerarşiler bugün de varlığını sürdürüyor. Sömürgecilikte öncü olan İngiliz tarihi örneğinde bu geçmişin bugün nasıl sürdürüldüğüne dair kısa bir analiz.

ARKA PLAN 2 Haziran 2023

Batı Aydınlanmasının Bir Ürünü: Sömürgecilik Nedir?

Sömürgecilik nedir? Aydınlanma’dan Sanayi Devrimi’ne, oradan daha derinlere uzanan sömürgecilik pratiğinin tarihî seyri nasıl şekillenmiştir?

ARKA PLAN 2 Haziran 2023

“500 Yıllık Sömürgeci Geçmişin Sonuçlarıyla Yüzleşmeliyiz”

Decolonize Berlin, Almanya’nın sömürgeci geçmişiyle yüzleşmesi konusunda çalışmalar yapan bir dernek. Derneğin üyesi, aynı zamanda Almanya Siyahi İnsanlar İnisiyatifi’nden Tahir Della ile “dekolonizasyon” süreci hakkında konuştuk.

ALMANYA 2 Haziran 2023