ENAR: “AB’nin Tutumu Uluslararası Hukukun Zayıflamasına Katkıda Bulunuyor”

Irkçılığa Karşı Avrupa Ağı (ENAR) İsrail ve Filistin’deki vahşetin Avrupa’da insan dışı bir bağlamda sunulmasını kınayan bir açıklama yaptı. Herkes için adalet ve barış çağrısında bulunan kurumun Politika ve Savunma Danışmanı Emmanuel Achiri ile konuştuk.

ARKA PLAN 7 Kasım 2023

Barış İçin Tüm Ezberleri Bozmak: İsrailli ve Filistinli Aktivistlerin Ortak Yolu

Orta Doğu’da barış, ulaşılması zor ve ütopik bir hedef gibi duruyor. Yine de tüm insanların acısını kucaklayabilecek geniş bir idrak ve kararlılıkla bu hedefe doğru yürümek hiç de zor değil. 

ARKA PLAN 7 Kasım 2023

Almanya’daki Müslüman Gençler Orta Doğu’daki Savaş Hakkında Ne Düşünüyor?

Almanya'da yaşayan Müslüman gençlere Orta Doğu'daki son gelişmeler hakkında ne düşündüklerini, bunun günlük hayatlarındaki yansımalarını ve bu konuda toplumdan ve siyasetten beklentilerini sorduk. 

ALMANYA 7 Kasım 2023

Sınırları Aşan Yas ve Keder: Filistin İçin Kolektif Yas Tutmak

Orta Doğu'daki savaşta katliam korkunç boyutlara ulaştı. İsrail ve Filistinli sivillere yönelik saldırıların görüntüleri insanları yas ve kedere itiyor. Fakat kamuoyu tartışmaları Filistinli siviller için yas tutmayı zorlaştırıyor. "Haklarından mahrum bırakılmış yas" olarak tanımlanan bu durumu anlamak ve çözüm aramak ise hayati öneme sahip.

ARKA PLAN 7 Kasım 2023

Filistin’de Barışa Giden Yol Engebeli Taşlarla Dolu

Filistin ve İsrail arasındaki ihtilaf, 1947 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ortaya konan Taksim Planı’na kadar uzanıyor. Bu köklü tarihe rağmen Orta Doğu’daki mevcut kriz aslında uluslararası sistem ve uluslararası hukukun da bir kriz sürecinde olduğuna işaret ediyor.

ARKA PLAN 6 Kasım 2023

“İsrail ve Filistin’deki Tüm Sivillerle Dayanışmayı Görmek İsterdim”

İsrail-Filistin savaşı Almanya’daki okul hayatını da etkiliyor. Eyalet Eğitim Bakanlıkları öğretmenlere çatışmayla ilgili yönergeler gönderdi. Ülkedeki öğretmenlerle savaşın okullara nasıl yansıdığı ve ifade özgürlüğü hakkında görüştük.

ALMANYA 31 Ekim 2023

1 Kasım 2022’den 1 Kasım 2023’e Kadar İsrail ve Filistin’de Neler Oldu?

İsrail'in Gazze şeridine 7 Ekim'de başlattığı bombardıman 20. gününe girerken hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 7 bine ulaştı. Binlerce kişinin ise hâlâ yıkıntılar altında olduğu biliniyor. Son bir yıldır İsrail-Filistin cephesinde yaşananlara dair kısa bir kronoloji.

ARKA PLAN 26 Ekim 2023