Avrupa Parlamentosu Seçimlerinde Kime Oy Vermeliyim?

Avrupa Birliği üyesi ülkelerden birinin vatandaşısınız ve yaklaşan Avrupa seçimlerinde kime oy vereceğinize henüz karar vermediniz mi? Öyleyse Avrupa Parlamentosundaki siyasi gruplar ve kimleri temsil ettikleri üzerine hazırladığımız bu içeriğimiz karar vermenizi kolaylaştırabilir.

ARKA PLAN 5 Haziran 2024

Avrupa Şüpheciliği Nedir ve Avrupa’dan Şüphe Duyanlar Haklı mı?

Avrupa’da giderek daha fazla insan, artık kendilerine fayda sağlamaktan çok bir yük teşkil ettiğini düşündükleri Avrupa Birliği sisteminden duydukları memnuniyetsizliği dile getiriyor. Bu durum literatürde “euroscepticism” yani “Avrupa şüpheciliği” olarak tanımlanıyor. Peki kim bu Avrupa şüpheci çevreler?

ARKA PLAN 3 Haziran 2024

Avrupa Seçimlerini Anlama Kılavuzu

Avrupa Seçimleri, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği bunlar size çok karmaşık mı geliyor? Avrupa Parlamentosu ne işe yarar? Yetkileri nelerdir? Hangi siyasi gruplar var? 350 milyon insanın temsilcilerinin seçileceği Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde bilmeniz gereken şeyler bu yazıda.

Aşırı Sağ Dümenini Kırmak: Avrupa Parlamentosu Seçimleri 3 Haziran 2024

Avrupa Parlamentosunda Hangi Parti Ne Diyor?

Avrupa Parlamentosu Seçimlerinde seçmenler, ulusal partilere ya da bölgelerindeki bağımsız adaylara oy verse de seçilenlerin büyük kısmı AP’deki farklı gruplara üye olarak yasama sürecine katılıyor. AP’deki 7 grubun siyasi önceliklerini ve önem verdiği politikaları sizin için derledik.

Aşırı Sağ Dümenini Kırmak: Avrupa Parlamentosu Seçimleri 3 Haziran 2024

İsmail Ertuğ: “Siyasal Katılım Bilincini ve Buralı Olmak Hissini Çocuklarımıza Aktarmalıyız”

Avrupa Parlamentosunda Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubunun üyesi olarak 14 sene milletvekilliği yapan İsmail Ertuğ ile Avrupa Seçimlerini ve aşırı sağı konuştuk.

Aşırı Sağ Dümenini Kırmak: Avrupa Parlamentosu Seçimleri 3 Haziran 2024

“Aşırı Sağcılar Avrupa’yı Ele Geçirmesin Diye Sandığa Gitmek Zorundayız”

Türkiye kökenli Müslümanların Avrupa Parlamentosu Seçimleri’ne ilgisi nasıl? AP Seçimlerine katılımla ilgili Almanya ve Fransa’dan Türkiye kökenli seçmenlerle görüştük.

Aşırı Sağ Dümenini Kırmak: Avrupa Parlamentosu Seçimleri 3 Haziran 2024

Avrupa Siyasetini Etkilemek: Brüksel’de Lobicilik

Brüksel sadece Belçika’nın başkenti değil, aynı zamanda Avrupa’da lobiciliğin de başkenti. Birçok Avrupa Birliği kuruluşunun merkezini de barındıran Brüksel’de sivil toplum kuruluşları, büyük şirketler, hukuk firmaları ve lobi danışmanlıkları mevzuat taslakları hazırlanırken seslerinin duyulması için aktif olarak çalışıyor. Peki lobicilik nedir? AB düzeyinde lobicilik nasıl yapılıyor ve ne işe yarıyor?

Aşırı Sağ Dümenini Kırmak: Avrupa Parlamentosu Seçimleri 3 Haziran 2024

Yanis Varoufakis: “Avrupa’da Statükoya Meydan Okuyacak İnsanlara Oy Verin!”

Eski Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, 2024 Avrupa Parlamentosu Seçimleri adayı. Varoufakis aynı zamanda sol görüşlü bir pan-Avrupa siyasi partisi olan Avrupa’da Demokrasi Hareketi 2025’in (DiEM25) Genel Sekreterliğini yapıyor. Göçmenlerin Avrupa'ya gelmesini istememiz gerektiğini söyleyen Varoufakis ile Avrupa Parlamentosu Seçimlerini, Gazze’yi ve Avrupa’da demokrasiyi konuştuk.

Aşırı Sağ Dümenini Kırmak: Avrupa Parlamentosu Seçimleri 3 Haziran 2024

Aşırı Sağın Avrupa Parlamentosunda Güçlenmesi Ne Anlama Geliyor?

Avrupa Parlamentosu Seçimlerinde aşırı sağın gücünü arttırması bekleniyor. Peki aşırı sağın parlamentoda güçlenmesi tam olarak ne demek?

Aşırı Sağ Dümenini Kırmak: Avrupa Parlamentosu Seçimleri 3 Haziran 2024

Avrupa Parlamentosu 18 Mart Mutabakatının Neresinde?

Avrupa Birliğinin “göç krizi”ne çözüm önerisi olarak sunduğu 18 Mart mutabakatı hem AB’nin insani bir krize dair sorumluluklarını transfer etmesi hem de Türkiye’nin üyelik sürecine dair tekrar bir hareketlenme sağladığı yorumları ile çok konuşulmuştu. Peki 8 yıl sonrasından bakınca AB-Türkiye iş birliği nerede duruyor?

Aşırı Sağ Dümenini Kırmak: Avrupa Parlamentosu Seçimleri 2 Haziran 2024

Avrupa Birliğinin En Zayıf Halkası: Sığınma ve Göç

Zorunlu göç hareketleri Avrupa Birliğini büyük meydan okumalarla karşı karşıya getirdi. Peki göç ve iltica konularındaki mevcut politikalar AB için nasıl bir zayıflığa dönüşüyor?

Aşırı Sağ Dümenini Kırmak: Avrupa Parlamentosu Seçimleri 31 Mayıs 2024

Türkiye’nin Avrupa Birliği “Macerası” Bitiyor Mu?

Türkiye’nin yılan hikâyesine dönen Avrupa Birliği macerasının çıkmazlarını neler? Yoksa Türkiye’nin Avrupa Birliği macerası bitti mi? Nilgün Arısan Eralp, Türkiye’nin AB adaylık sürecinin nabzını tuttu.

Aşırı Sağ Dümenini Kırmak: Avrupa Parlamentosu Seçimleri 30 Mayıs 2024

2024 Avrupa Seçimleri ve Aşırı Sağ

Haziran ayındaki seçimlerde aşırı sağ partilerin yeni kazanımlar elde etmesi beklenirken, Avrupa Parlamentosunun daha sağa kayabileceği ve bunun da AB'de yeni siyasi rotaların oluşmasına yol açabileceği tahmin ediliyor. Prof. Cas Mudde kampanya sürecini, seçimin muhtemel sonuçlarını ve özellikle de AB siyasetinin nasıl değişebileceğini değerlendirdi.

ARKA PLAN 29 Mayıs 2024

İslamofobi ile Yüzleşmek: Daha Kapsayıcı Bir Avrupa İçin Seçimlerin Rolü

Avrupa Birliği yeni bir seçime daha giderken son yıllarda artış gösteren İslamofobi ile mücadele yürütüyor mu? Avrupa Parlamentosu İslamofobi konusunda nasıl bir rol oynuyor? Seçmenlerin İslamofobiyle mücadelede rolü ne? Daha kapsayıcı bir Avrupa için Avrupa Parlamentosu Seçimlerinin önemini Nourhene Mahmoudi ele aldı.

Aşırı Sağ Dümenini Kırmak: Avrupa Parlamentosu Seçimleri 28 Mayıs 2024