İslam’da Cenaze Defni, Mezarlıklar ve Avrupa’daki Uygulama

Bir Müslümanın defni esnasında uygulaması gereken belli görev ve kurallar mevcut. Peki gayrimüslim ülkelerde vefat eden Müslümanların defninde İslami kurallar uygulanabiliyor mu? Konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri derledik.

AVRUPA 8 Mayıs 2018

Müslümanların Avrupa’da Defnedilmelerinin Tarihçesi

Batı Avrupa’da Müslümanların defnedilmesi aslında “yeni” bir fenomen değil. Buna rağmen Avrupa’da Müslüman cenazelerin defni, aşılması gereken bir sürü sorunu beraberinde getiriyor.

AVRUPA 6 Mayıs 2018

Batı Avrupa Ülkelerinde İslami Definin Bilançosu

Avrupa ülkelerinde vefat eden Müslümanlara sunulan mezar alanı ve defin imkânıyla ilgili mevcut durum, prosedür ve koşulları kapsayan bir değerlendirme.

AVRUPA 6 Mayıs 2018

Gayrimüslim Ülkelerde İslami Defin Nasıl Gerçekleşiyor?

Almanya’da yaşayan Türklerin birçoğu neden Türkiye’de defnedilmek istiyor? Müslümanlar nerede defnedilmeli ve cenaze nakilleri teolojik açıdan doğru mu? Bu ve benzeri soruları Özgür Uludağ cevapladı.

AVRUPA 6 Mayıs 2018

İslami Cenaze Kültürünün Ahiret Hakkındaki Kolektif Bilgiye Katkısı

Ölüm. Bahsedilmesi hiç de kolay olmayan bir kavram. Cenazeler, mezarlıklar ve definlerin arkasında bu kavram, ahiret hakkındaki kolektif bilgiyle yakından alakalı.

Avrupa'da İslami Defin 6 Mayıs 2018

Avrupa’da Yaşayan Bir Müslüman İçin Ölümden Sonrası

Cenaze nerede toprağa verilecek? Bu soruya cevap vermek Avrupa’da yaşayan Müslümanlar için hiç de kolay değil. Sevdiklerini toprağa vermiş ailelerle bu sorunun cevabını aradık.

AVRUPA 6 Mayıs 2018

Bir Eşiği Aşarken: Almanya’da İslami Defin Uygulaması

Dr. Gerdien Jonker, “Almanya’da İslami defin uygulamalarının geçmişi ve bugünü” isimli bir kitabın yayımcısı. Avrupa’da yaşayan Müslümanlar arasında kollektif hafızanın oluşmasıyla ilişkin çok sayıda araştırma yürüten Jonker ile Almanya’da Müslüman mezar alanlarını konuştuk.

ALMANYA 6 Mayıs 2018

Avrupa’da Müslüman Mezarlarına Saldırı

Avrupa ülkelerinde bazı Müslüman mezarları geçtiğimiz yıllarda kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildi. Saldırıların şekli, aşırı sağcılara işaret ediyor.

AVRUPA 6 Mayıs 2018

“Defin Düzenlemeleri Müslümanların İhtiyaçlarını Dikkate Alıyor”

Dr. Diana Prinzessin zu Hohenlohe-Oehringen, Düsseldorf Üniversitesi, Utrecht ve Cambridge’de hukuk bilimleri okudu. Viyana’da Avrupa ve Uluslararası Hukuk Enstitüsünün başkanı olan zu Hohenlohe-Oehringen ile Avrupa’daki İslami definlerle ilgili hukuki yapıyı konuştuk.

ALMANYA 6 Mayıs 2018

Son Yolculuk: Avrupa’da Cenaze Hizmetleri

Avrupa’da Müslüman definlerini yapan cenaze kurumları nasıl çalışıyorlar? Bu kurumlar ne gibi zorluklarla karşılaşıyorlar? Cenaze nakli yapan kurumların tecrübelerini derledik.  

AVRUPA 6 Mayıs 2018

İsrail’deki Afrikalı Sığınmacıların Bitmeyen Çilesi

İsrail’de şu anda çoğunluğu Eritreli ve Sudanlı 40 bin civarında siyahi sığınmacı var. İsrail bu sığınmacıları ya hapis ya da sınır dışı alternatiflerinden birini seçmeye zorluyor.

DÜNYA 4 Mayıs 2018

İngiltere’de “Bir Müslüman’ı Cezalandır Günü”ne Dair

İngiltere’de mart ayında “Bir Müslüman’ı cezalandır” başlıklı mektuplar gündeme damga vurmuştu. Mektupların arka planı ve bu kampanyanın düşündürdüklerini Chris Allen yazdı.

BİRLEŞİK KRALLIK 4 Mayıs 2018

Dünyayı İyileştirmek İsteyen Adam: Jean Ziegler Kimdir?

Aktivist, asi, diplomat... Jean Ziegler, Birleşmiş Milletler’in içerisinden dünyaya kafa tutan, kapitalizme “yamyam düzen” deyip ütopyanın gerçekliğin ta kendisi olduğunu savunan bir adam. Perspektif Ziegler ile Paris’te bir otel odasında konuştu.

FRANSA 4 Mayıs 2018

“İslamofobi Bir Virüs Gibi Sosyal Yaşamı Tahrip Ediyor”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde “Batı Ülkelerindeki İslam Düşmanlığını İnceleme Alt Komisyonu” kuruldu. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ömer Serdar ile komisyonun çalışmalarını konuştuk.

GÜNDEM 3 Nisan 2018