Avrupa’da Ayrımcılıkla Mücadelede Yasal Mevzuat

Dünyada en çok gündeme gelen sorunlardan biri ayrımcılık. “Ayrımcılık” kavramına ve Avrupa’daki yasal mevzuata dair bir analiz.

AVRUPA 1 Haziran 2018

Kudüs’te Kutlama, Gazze’de Katliam: Bir Elçiliğin Açılışı

Mayıs ayında “kutsal topraklar”da, Filistin halkına yönelik adaletsizliğin iki yansımasına daha şahit olduk. Bir yanda ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması İsrail tarafından coşkuyla kutlanırken, öte yanda “Gazze Büyük Dönüş Yürüyüşü” esnasında katliam yaşanıyordu.

DÜNYA 1 Haziran 2018

“Avrupalı Liderler Azınlıklara Dair Olumsuz Anlatıyla Yüzleşme Cesaretinden Yoksun”

Irkçılığa Karşı Avrupa Ağı (ENAR), Avrupa’da alanında yaptığı çalışmalarla ses getiren en büyük organizasyonlardan birisi. ENAR’la Avrupa’da ırkçı ayrımcılığı konuştuk.

AVRUPA 1 Haziran 2018

Kanada ve ABD’de Ayrımcılıkla Mücadelede Bilinmesi Gerekenler

ABD ve Kanada’da özellikle görünür dinî sembollere sahip Müslümanlara yönelik ayrımcılık artıyor. Ayrımcılıkla karşı karşıya kalanların bilmesi gerekenleri yazdık.

AMERİKA 1 Haziran 2018

Fransa’da Laiklik Yeni Kurumsal Irkçılığın Truva Atı Mı?

Öğrenci sendikası başkanı Maryam Pougetoux’un başörtüsü Fransa’da haftalarca tartışıldı. Bu tartışma, aynı zamanda ırkçılık ve ayrımcılığın da göstergesi. Peki Fransa’da ırkçı ayrımcılığın kökleri nereye uzanıyor? Bir özet.

Ayrımcılıkla Mücadele 1 Haziran 2018

Belçika’da Ayrımcılığa Uğrayan Biri Ne Yapmalı?

Belçika’da ayrımcılıkla mücadele konusunda kat edilmesi gereken yol uzun. Buna rağmen ülkede ayrımcılıkla mücadele çalışması yapan birçok kurum var.

Ayrımcılıkla Mücadele 1 Haziran 2018

Birleşik Krallık’ta Ayrımcılıkla Mücadele Eden Kurumlar

Birleşik Krallık’ta Brexit sonrası ırkçı nefret suçlarında artış var. Ülkede ayrımcılık durumunda yapılabilecekleri derledik.

Ayrımcılıkla Mücadele 1 Haziran 2018

Hollanda’da Ayrımcılık Karşısında Bireylerin Yapabilecekleri

Hollanda’da ırk temelli ayrımcılık olayları, toplam ayrımcılık vakıaları içinde yüzde 40 oranında bir yekûn teşkil ediyor. Ayrımcılık durumunda yapılması gerekenleri bilmek, ayrımcılıkla mücadelenin de ön koşulu.

Ayrımcılıkla Mücadele 1 Haziran 2018

Avusturya’da Ayrımcılık Durumunda Başvurulacak Kurumlar

Ayrımcılık Avusturya’da da ciddi bir sorun. Avusturya’da ayrımcılıkla karşılaşan herkesin bilmesi gerekenleri derledik.

AVUSTURYA 1 Haziran 2018

Almanya’da Ayrımcılığa Maruz Kalan Kişi Ne Yapmalı?

Etnisite ve dine dayalı ayrımcılık Almanya’nın da ciddi sorunlarından biri. Peki Almanya’da ayrımcılıkla karşı karşıya kalmış birisi ne yapmalı? Cevapları derledik.

ALMANYA 1 Haziran 2018

Berlin İslam Enstitüsü: “Sorumluluk Duygusu İhtilaflardan Ağır Bastı”

Berlin’de planlanan İslam İlahiyat Enstitüsüne ilişkin tartışmalar oldukça yoğun. Başkentteki dinî cemaatlerin konuyla ilgili tutumu da oldukça farklı: DİTİB (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) Berlin’deki modeli anayasaya aykırı olarak değerlendiriyor, ZMD (Müslümanlar Merkez Konseyi) onaylıyor, IFB (Berlin İslam Federasyonu) ise çekincelerle birlikte Danışma Kurulu’nda yer alacağını açıkladı. İlahiyat Enstitüsü müzakerelerine en baştan beri katılan IFB Genel Müdürü Mustafa Özdemir ile süreci konuştuk.

ALMANYA 1 Haziran 2018

Birleşik Krallık’ta Aşırı Sağın Yeni Kalesi: İfade Özgürlüğü

Birleşik Krallık’taki aşırı sağcılar İslam ve Müslümanlara karşı nefretlerini rahatça kusabilmek için yeni bir kale daha buldu: İfade özgürlüğü.

BİRLEŞİK KRALLIK 1 Haziran 2018