Fransa’da Siyasi ve Sosyal Bölünmenin Bir Yansıması: Askeriyeden Gelen Bildirgeler

Askeriyeden hükûmete gelen iki görüş yazısı Fransız siyasetini adeta sarstı. Bu yazıları, yavaş yavaş kök salan siyasi ve sosyal bölünmenin bir parçası olarak görmek mümkün.

FRANSA 3 Haziran 2021

İslam Tartışmalarının Yeni Hayaleti: “Siyasal İslam”

İslam tartışmalarının yeni odak noktası “siyasal İslam”. Bu kavramdan hareketle bir taraftan somut siyasi adımlar atılırken kavramın tam olarak ne anlama geldiği sorgulanıp tartışılıyor.

ARKA PLAN 1 Haziran 2021

Ulus-Devletin Bir Neticesi Olarak “Siyasal İslam”

“Siyasal İslam” ulus devletlerin oluşmasıyla birlikte Müslüman toplumlarda görülen homojenleşme teşebbüslerine bağlı bir gerilimin neticesi. Bu gerilimin nereye doğru evrileceği ise meçhul.    

ARKA PLAN 1 Haziran 2021

Söylem Bataklığına Saplanan Müslüman Aktivizmi

“Siyasal İslam” kavramı Müslümanların gündemini işgal ediyor. Siyasallaşan söylemlerin düşüncelerimize etki edip etmediği veya nasıl etki ettiği merak konusu.

ARKA PLAN 1 Haziran 2021

Prof. Dr. Werner Schiffauer: “Siyasal İslam’dan Bahsetmek Anlamsız”

“Siyasal İslam” kavramı bilhassa Almanya’daki İslam tartışmalarının merkezinde yer alıyor. Kültür bilimci ve etnolog Prof. Dr. Werner Schiffauer ile “klasik İslamcılık” ve “Post-İslamcılık” kavramlarını ve “siyasal İslam”ın ilgi odağında bulunan IGMG’yi konuştuk.

ALMANYA 1 Haziran 2021

Güvenlik Söylemlerinin Günah Keçisi: Müslümanlar

Camiler, gençler ya da imamlar – Hangi konu olursa olsun İslam ve Müslümanlar hakkındaki kamuoyu tartışmalarının tek bir üst başlığı var: Güvenlik. Irkçılık araştırmacısı Prof. Dr. İman Attia ile hegemonik güvenlik söylemi ve Müslümanların bununla nasıl başa çıktığı hakkında konuştuk.

ARKA PLAN 1 Haziran 2021

İki Toplumsal Etken: Din ve Devlet – “Siyasal İslam” Kavramı Üzerine Düşünceler

“Siyasal İslam” Alman kamuoyunu meşgul etmeye devam ederken; Avusturya “siyasal İslam”ı cezai eylem statüsüne aldı ve Viyana’da aynı isimle bir kayıt merkezi kurdu. Tehlike çanları artık Almanya için de çalıyor. Peki bu konuda hakkaniyetli bir tutum sergilediğimizi gerçekten de söyleyebilir miyiz?

ARKA PLAN 1 Haziran 2021

IGMG ve “Siyasal İslam” Tartışmaları

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) kendini Avrupa’da konumlandıran bir dinî cemaat olarak “siyasal İslam” ithamıyla karşı karşıya kalmasına rağmen bu tür dışlayıcı kavramları reddedip anayasal hakları bağlamında siyasal ve toplumsal katılımı teşvik ediyor.

ALMANYA 1 Haziran 2021

Fransız Politik Söyleminde “Siyasal İslam”

Fransada “siyasal İslam” söylemi siyasilerin diline yerleşti. Bu kavramın ne anlama geldiği konusunda Fransız İçişleri Bakanı Gérald Darmanin müstakil bir kitap yazdı.

ARKA PLAN 1 Haziran 2021

Çatışma Kavramı ve Bilimselleştirilme Çabaları Arasında “Siyasal İslam”

Avrupa’daki Müslüman cemaatlerin başı, kendini tanımlama sorunu ve kavramlarla dertte. Hem Müslümanlar hem de Müslüman olmayanlar icat edilen kavramları tanımlamak için uğraşıp duruyorlar. Günümüzün kavramı ise uzun süredir belirsiz yapısını koruyan galat-ı meşhur “siyasal İslam”.

ARKA PLAN 1 Haziran 2021

Myanmar’daki Darbe Rohingyaların Geleceğini Kargaşaya Sürükledi

Myanmar’daki askerî darbe sonrasında Rohingya Müslümanlarının durumu endişe verici. Ülke içinde zulmün daha da artmasından korkuluyor. Bangladeş’te bulunan bir milyon mülteci ise evlerine dönme hususunda kararsız.

ARKA PLAN 31 Mayıs 2021

Müslüman Cesareti ve Alman Korkusu: İletişim Filozofu Diyaloğu Reddediyor

Alman sosyolog ve filozof Jürgen Habermas, Abu Dabi’den büyük bir ödül kazanmasına rağmen kendisine gelen eleştirilerden sonra ödülü reddetti. İslam bilimci ve yazar Stefan Weidner’a göre bu durum, Arapların köklü bir kültürel diyalog kurma çabalarını baltalarken Batı’nın ahlaki kibrini ortaya koyuyor.

KÜLTÜR-SANAT 30 Mayıs 2021