İslami Bankacılığın Temel Kavramları

Katılım bankalarını diğer bankalardan ayıran temel işlemler hangileri? “İslami bankacılık” hangi kavramlarla çalışıyor? Karmaşık sorulara kısa cevaplar.

ARKA PLAN 1 Mayıs 2023

“İslami Finans” Kavramı Bize Neler Çağrıştırıyor?

Dünya genelinde birçok Müslüman, dinî hükümlere uygun olarak mal sahibi olmak için İslami finans araçlarını kullanıyor. Bu araç ve yöntemler neler?

ARKA PLAN 1 Mayıs 2023

Gelişmekte Olan Bir Sektör: Katılım Finansı

Küresel bir sektör hâline gelen İslami finansın önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacağı öngörülüyor. Peki, 1960’larda şekillenmeye başlayan İslami finans günümüzdeki konumuna nasıl ulaştı?

ARKA PLAN 1 Mayıs 2023

Haramlıktan Meşruluğa Avrupa Düşüncesinde Faiz

Tartışmalı bir konu olan faiz kavramı, Avrupa düşüncesinde nasıl bir dönüşüm geçirdi? Faizin tarihsel ve felsefi evrimi, haramlıktan meşruluğa geçiş süreci nasıl gerçekleşti?

ARKA PLAN 1 Mayıs 2023

Osmanlı Romanında Paranın Felsefesi

Osmanlı romanında para ve onun arkasındaki finans çevrelerinin gücü sıkça konu edilmiştir. Georg Simmel’den Ahmed Midhat’a kadar uzanan öyküsüyle romanlarda paranın ele alınış biçimini Mustafa Özel yorumladı.

ARKA PLAN 1 Mayıs 2023

“Kapitalist Sistem Yeşile Boyanarak Bize İslam Ekonomisi Diye Pazarlanıyor”

Temel Hazıroğlu, Albaraka Türk’te uzun yıllar üst düzey yönetici olarak çalıştı. Türkiye’nin ilk faizsiz bankacılık otomasyon sistemi olan Albos’un kurucu müdürlüğü ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Danışma Kurulu üyeliği yaptı. Türkçeye “katılım ekonomisi” kavramını kazandıran Hazıroğlu ile bu fenomenin arkasındaki düşünce dünyasına dair konuştuk.

ARKA PLAN 1 Mayıs 2023

Melikşah Utku: “Katılım Bankacılığı Kârın Paylaşılmasına Yönelik Bir Sistem”

Melikşah Utku, İslami bankacılık yahut diğer bir ifadeyle katılım bankacılığı alanında uzun yıllardır yer alıyor. Bu alanda yönetici olarak uzun yıllar çalışan Utku, çeyrek asırlık bir deneyime sahip. Utku, katılım bankacılığına dair engin bilgisini, Perspektif okurlarıyla paylaşıyor.

ARKA PLAN 1 Mayıs 2023

“Kötü Günleri Geride Bıraktık, Şimdi Sıra Daha Kötü Günlerde”

Hükûmetin güçlükle hayata geçirdiği emeklilik reformuna karşı gerçekleşen protestoların ortasında çalkantılı günler geçiren Fransa’da yönetime karşı oluşan sosyal muhalefet, yenilgiyi kabul etmişe benzemiyor.

ARKA PLAN 28 Nisan 2023