İslam Din Dersi Hakkındaki Tartışmalar Neye Dayanıyor?

Almanya’da okullarda verilen İslam din dersleri diğer din derslerine kıyasen eşit muamele görmüyor. En büyük eleştiri konusu ise siyasiler açısından güvenlik ve entegrasyon vurgusunun çok ön planda olması.

İslam Din Dersi 1 Şubat 2018

Kışa Dönüşen Arap Baharı

Aradan yedi yıl geçmesine rağmen, Arap ayaklanmalarına yol açan ekonomik ve sosyal mağduriyetler değişmedi. Arap Baharı’nın son umudu olan Tunus’ta, geçen ayki protestoların da gösterdiği gibi halk memnuniyetsiz ve mutsuz.

DÜNYA 1 Şubat 2018

Rohingya Mültecilerinin Kaderi

Myanmar’daki şiddet ve zulmünden kaçan yaklaşık 850.000 Rohingya Bangladeş’teki kamplarda kötü koşullar altında yaşam mücadelesi veriyor. Myanmar ile Bangladeş arasında imzalanan geri dönüş anlaşması da çözüm olarak görünmüyor.

ARAKAN 1 Şubat 2018

“İslam Din Dersleri, Dinle Devletin Anlaşabildiğinin Göstergesi”

Almanya’nın en önde gelen Kilise Hukuku uzmanlarından Prof. Dr. Stefan Muckel ile Almanya’da devlet okullarında inanca dayalı İslam din derslerinin anayasal çerçevesi hakkında konuştuk.

İslam Din Dersi 1 Şubat 2018

“İslam Din Derslerinde Potansiyel Tam Anlamıyla Kullanılmıyor”

Paderborn Üniversitesinde İslam İlahiyatı öğretim üyesi olan Prof. Muna Tatari ile Almanya’daki İslam din derslerinin teolojik içeriğini konuştuk.

İslam Din Dersi 1 Şubat 2018

“Çocuklar Dinlerini Almanca Da Öğrenmeli”

Almanya’da devlet okullarında sunulan İslam din dersi hakkında Müslümanlar ne düşünüyor? Bu konuyu İslam din dersi öğretmenleri, öğrenci velileri ve cami cemiyetleriyle konuştuk.

İslam Din Dersi 1 Şubat 2018

Almanya’da Müslüman Ailelerin İslam Din Derslerinden Beklentileri

Almanya’da Müslüman dindarlığı ve dinî eğitime dair tartışma, özellikle devlet okullarında İslam din derslerinin sunulmasıyla birlikte yeni bir boyut kazandı. Peki Müslüman aileler, okullarda sunulan İslam din derslerinden ne bekliyorlar? Dr. Ayşe Uygun-Altunbaş yazdı.

İslam Din Dersi 1 Şubat 2018

İslam, Katolik ve Protestan Derslerinin Temel Müfredatlarının Karşılaştırılması

İslam dinî cemaatleri İslam din dersi müfredatlarının içeriğinin hazırlanmasına ne derece katkıda bulunuyor? Bu konuyu Hristiyan din dersi müfredatlarıyla karşılaştırarak incelemekte fayda var.

İslam Din Dersi 1 Şubat 2018

Almanya’da İslam Din Derslerinin Tarihi ve Danışma Kurulu Modeli

Almanya’da Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinde inanca dayalı İslam din dersleri ilk kez 2013/2014 eğitim yılında verilmeye başlandı. Derslerin tarihî gelişimi ve eyaletteki modelin gelişimini incelemek, bu dersleri anlamak açısından oldukça önemli.

İslam Din Dersi 1 Şubat 2018

Tabu Bir Konu: Avrupa’da Türkiye Kökenliler Arasında İntihar

Yaz aylarında Almanya’da Türkiye kökenli gençler arasında görülen intiharlar, gündemde olmayan bir soruna işaret ediyor. Duisburg-Essen Üniversitesindeki doktora çalışmasında Almanya’daki Türkiye kökenliler arasındaki intihar olaylarını araştıran Sahra Şahin ile konuştuk.

SÖYLEŞİ 1 Şubat 2018

İslamofobiye Kucak Açan Aşırı Sağcı Bir Grup: “Önce Britanya”

İngiltere’deki “Önce Britanya” isimli aşırı sağcı grup, Trump’un Twitter’daki paylaşımlarıyla takipçi sayısını arttırdı. Fakat asıl mesele, birkaç bin takipçiden daha fazlası. Aşırı sağcı grubun, sosyal medyada ciddi bir meşruiyet zemini kazanma tehlikesi var.

ANALİZ 1 Şubat 2018

Belçika İstihbaratı Selefilik İle İlgili Broşür Hazırladı

Belçika İstihbaratı Selefiliğin Belçika’da arttığı düşüncesi ile belediye, üniversite, hapisane gibi kurumlara Selefilik ile ilgili 5 bin broşür dağıtacak. İstihbarat böylelikle büyük kitlelere ulaşıp toplumda Selefiliğe karşı bilinçlendirme kampanyası gerçekleştirmek istiyor.

GÜNDEM 1 Şubat 2018

Fransa’da İslamofobinin En Savunmasız Mağdurları Çocuklar

Geçtiğimiz yıllarda art arda gerçekleştirilen terör saldırılarıyla sarsılan Fransa’da Müslüman karşıtı algı ve söylemler giderek artarken, oluşturulan bu zehirli atmosferden en fazla etkilenen ise çocuklar oluyor.

ANALİZ 1 Şubat 2018

“Irkçılığın İktidar Olmuş Hâli”

Avusturya’da bir kabus gerçek oldu. Aşırı sağ-sağ koalisyonu kuruldu. Yeni hükümetin 2017-2022 yılları arasında izleyeceği hükûmet programı Müslümanlara yönelik yaklaşımın en canlı kanıtı. Perspektif Avusturyalı Müslümanlara hükümet programını sordu.

GÜNDEM 1 Şubat 2018