Çifte Vatandaşlığın ABC’si ve Almanya’da Çifte Vatandaşlık

Çifte vatandaşlık, azınlıklarla ilgili köklü tartışmanın ayrılmaz parçası. Batı Avrupa’da çifte vatandaşlıkla ilgili tartışmalar genelde aynı argümanlar etrafında cereyan ediyor. Bu ortamda Almanya’daki çifte vatandaşlık düzenlemelerine bakmakta fayda var.

ALMANYA 1 Aralık 2018

Akdeniz’deki Ölümler Artarken, Avrupa Sıkı Göç Politikalarında Israrcı

Akdeniz göçmen rotasında kaydedilen ölümler en yüksek sayılara ulaşırken, Avrupalı liderler bu kan dondurucu rakamlara sırt çeviriyor. Katı göç politikaları devam ettiği sürece Akdeniz’de göçmen ölümlerini durdurmak zor.

ARKA PLAN 1 Aralık 2018

Anjem Choudary’nin Tahliyesi ve İngiliz Medyasının Tavrı

Birleşik Krallık’ta Daeş’i desteklediği gerekçesiyle tutuklanan Anjem Choudary tahliye edildi. Tahliye aynı zamanda İngiliz medyası için de bir sınav niteliğinde.

ARKA PLAN 1 Aralık 2018

Fransa’nın Çifte Vatandaşlık İle İmtihanı

Fransa’da çifte vatandaşlık senelerdir sorunsuz bir şekilde uygulanıyor. Fakat ülkede yükselen popülizm, ileride çifte vatandaşlık hakkına gölge düşürebilir.

ARKA PLAN 1 Aralık 2018

Bir Neonazi’nin Star İlan Edilişi: André Eminger

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davası bu yaz sonuçlandı. Davanın 5 sanığından biri olan André Eminger, mahkeme salonundan özgür bir adam ve “Neonazi starı” olarak ayrıldı. Eminger’in NSU ile ilişkisine dair bir özet.

ALMANYA 1 Aralık 2018

Sözde “İslamlaşma”yı Ele Alan İslamofobik Bir Kitap: “İnşallah”

“İnşallah”, Fransa’daki sözde İslamlaşmayı duyurmayı hedefleyen bir kitap. Kitap Fransa’daki satış listelerine başarılı bir giriş yapsa da, niteliksiz bir çalışmanın ön yargılı ürünü olmaktan öteye gidemiyor.

ARKA PLAN 1 Aralık 2018

İngiltere’de Brexit ve Ankara Anlaşması Gölgesinde Çifte Vatandaşlık

Birleşik Krallık Brexit müzakereleriyle buhranlı bir sürecin içerisinde. Ülkedeki Türkiye kökenlilerin Brexit ve Ankara Anlaşması gölgesinde çifte vatandaşlık konusu ise bazı cevapları bekliyor.

ARKA PLAN 1 Aralık 2018

Avusturya’da Yaşayan Türkiye Kökenlilerin Yaşadığı “Vatandaşlık Krizi”

Avusturya’daki Türkiye kökenliler son birkaç senedir “çifte vatandaşlık krizi” içinde. Sürecin gelişimi ve yasal mevzuatın kısa bir özeti.

AVUSTURYA 1 Aralık 2018

Hollanda’da Çifte Vatandaşlıkla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Hollanda çifte vatandaşlık konusunda özellikle Almanya’ya kıyasla daha liberal bir görüntü çiziyor. Yine de Hollanda’da çifte vatandaşlık, daha çok dolaylı yollarla mümkün.

Çifte Vatandaşlık 1 Aralık 2018

Belçika’da Çifte Vatandaşlık: Tartışmalar, Mevzuat ve Sayılar

Belçika’da çifte vatandaşlık mümkün. Fakat ülkede son senelerde özellikle Türklerin çifte vatandaşlığına yönelik tartışmalar dikkat çekiyor.

BELÇİKA 1 Aralık 2018

“Türkiye Kökenlilere Yönelik Entegrasyon Tartışması Agresif Bir Tartışma”

Almanya’da çifte vatandaşlık çok uzunca bir süre siyasi tartışmaların merkezinde. Almanya’daki mevcut durumu ve uluslararası karşılaştırmayı göç araştırmalarının ünlü ismi Prof. Dietrich Thränhardt ile konuştuk.

AVRUPA 1 Aralık 2018

Fransa’da (Çifte) Vatandaşlık İçin Gereken Şartlar

Fransa’da çifte vatandaş olmak için hangi şartlara sahip olmak gerekir? Fransa’da çifte vatandaşlık düzenlemelerinin ve genel tartışmanın kısa bir özeti.

Çifte Vatandaşlık 1 Aralık 2018

Alman İslam’ı Tartışması: “İslam’ı Tekil Bir Model Etrafında Şekillendirmek Gerçekçi Değil”

Bir "Alman İslam'ı" var mı? Böyle bir "İslam"ın içi nasıl doldurulabilir? "Alman İslam'ı"na dair tartışmalar, Alman İslam Konferansı'yla birlikte devam ediyor. Antropolog Dr. Esra Özyürek, bu kavramı Perspektif için değerlendirdi.

ALMANYA 29 Kasım 2018