Çatışmanın Şiddet Olarak Dışa Vurumu, Kötü Yönetim Göstergesi

Müslüman kadınların ve öğrencilerin giderek artan oranda maruz kaldığı dışlamalar, hukuk devleti ve toplumsal düzen standartlarının açık olarak ihlali. Saldırıları önlemek için siyasilerin etkin pozisyonlar geliştirmeleri gerek.

Başörtülü Kadınlara Saldırılar 1 Mayıs 2017

“Terörist”, “Taliban Gelini”, “İslamcı O….pu!”

İslami yaşam ile Alman çoğunluk kültürünün uyuşup uyuşmadığı hakkındaki tartışmalar sonuçsuz kalmıyor. Müslüman kadınlara yönelik saldırılar bu tartışmalarla birlikte artıyor.

Başörtülü Kadınlara Saldırılar 1 Mayıs 2017

Hollanda, Camilerin Yurt Dışı Finansmanını Yasaklamıyor

Hollanda hükûmeti, Hollanda Diyanet Vakfı’na bağlı camilerin Türkiye tarafından finanse edilmesini yasaklamayacağını açıkladı. Bu olumlu karar aynı zamanda ülkedeki Müslümanlar için bir uyarı olarak algılanabilir.

GÜNDEM 1 Mayıs 2017

Referandum Sonrası Avusturya’da Çifte Vatandaşlık Tartışması

Avusturya’da Türkiye’deki halkoylamasında oy kullanma hakkına sahip oldukları iddia edilen sözde seçmenlerin kayıtları ortaya çıktı. Bu kayıtlar gerçek olmaları durumunda, hâlihazırda Avusturya vatandaşı olup Türk vatandaşlığını bırakmayanlar için birtakım sorunlar oluşturabilir.

GÜNDEM 1 Mayıs 2017

“Siz Başörtülüler Buraya Ait Değilsiniz! Ülkenize Gidin!”

Mannheim’de mart ayında komşusunun saldırısına uğrayan Ayşe B. ile görüştük.

Başörtülü Kadınlara Saldırılar 1 Mayıs 2017

Başörtüsü “Öteki” Olmanın Bir İşaretine Dönüştü

Almanya Federal İş Ajansı Yüksekokulunda öğretim üyesi olan sosyolog Prof. Florian Kreutzer ile başörtüsünün damgalayıcı etkisini görüştük.

Başörtülü Kadınlara Saldırılar 1 Mayıs 2017

Annesinin Darp İzlerine Bakarak Büyüyen Çocuklar

Başörtülülere yönelik saldırıların sıradanlaşması, saldırganlara cesaret veriyor. Bir saldırı olunca teyakkuza geçmek, sonrasında konuyu unutup hiçbir şey yapmadan yaşamaya devam etmek ise saldırı mağdurlarına en büyük hakaret.

Başörtülü Kadınlara Saldırılar 1 Mayıs 2017

İslamofobinin Kolay Hedefleri: Başörtülü Kadınlar

Müslüman kadınlara yönelik saldırılar İslam düşmanlığının bir uzantısı. Müslüman kadınlara ne kadar “sorun” olarak yaklaşılırsa, bu kesimin İslamofobi için hedef olma ihtimali de o kadar artıyor.

ANALİZ 1 Mayıs 2017

Din-Devlet İlişkisi ve Avusturya’daki Başörtüsü Tartışması

Din ve devlet arasındaki ilişki, dinî cemaatlerin kurumsallaşmaları ve organize usulleri, dinî azınlıkların toplumda kabulü ve haklarına dair tartışmalar son yılların revaçta olan konularından. Avusturya, başörtüsü tartışmalarıyla bu konuda öne çıkıp tartışmaları negatif yönde etkileyen bir katkı sağlıyor.

GÜNDEM 1 Mayıs 2017

Bot ile Bürokrasi Arasında Ölümü Beklerken

Suriye’de 6 yıldır süren iç savaş pek çok insanın yaşamını yitirmesine ve sayısız trajedinin yaşanmasına yol açtı. Kimi zaman bir botta, kimi zaman da bir tır kasasında yok olan hayatlar kamuoyonun ilgisini çekmeyi başaramazken, kilometrelerce mesafeyi binbir zorlukla kat edip Avrupa’ya ayak basan mültecileri burada beklentilerinin çok uzağında bir sistem, zorlu bürokrasi ve ön yargılar karşılıyor.

GÜNDEM 1 Mayıs 2017

“İslamofobik Siyasetçiler Başarılı Oldukça Failler Meşruluk Kazanıyor”

Kaliforniya Üniversitesi ile Salzburg Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan ve 27 ülkeyi ele alan Avrupa İslamofobi Raporu’nun editörlerinden Dr. Farid Hafez ile Müslüman kadınlara yönelik saldırıları konuştuk.

Başörtülü Kadınlara Saldırılar 1 Mayıs 2017

Fransa Seçimleri: Devrim Değil, İsyan

Fransa’daki Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde aşırı sağcı Ulusal Cephe’den Marine Le Pen ve Emmanuel Macron ilk turu geçti. Sonuçlar Fransa halkının isyan çığlığı olarak yorumlanıyor.

GÜNDEM 1 Mayıs 2017

Vizyonsuz Siyasetin Mahsülü: İslam Yasası

Almanya’da Hristiyan Birlik Partilerinden siyasetçiler ülkede bir İslam Yasası çıkarılması talebini yineliyor. Bu talep, sağ popülist söylemlerin merkez siyasete taşındığının göstergesi.

GÜNDEM 1 Mayıs 2017

Başörtülü Kadınlar ve İki Olumlu Örnek

Batı Avrupa’da başörtülü kadınlara yönelik saldırılar gündemi meşgul ederken diğer yanda başörtülü kadınları toplumun tabii birer parçası olarak gören sesler de var. Almanya’da yayın yapan Eltern dergisi ve Alman Tren Yolları (Deutsche Bahn) bunlardan ikisi.

Başörtülü Kadınlara Saldırılar 1 Mayıs 2017