2022 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin Ana Teması “Güvenlik” mi Olacak?

Fransa’nın, kısa bir yaz tatilinin ardından cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde büyük siyasi manevralara sahne olması bekleniyor. Peki seçim kampanyalarını şekillendirecek ana konular ne olacak?

ARKA PLAN 26 Ağustos 2021

“From the River to the Sea”: Filistinliler Tek Yürek Statükoya Başkaldırıyor

Mayıs ayında yaşanan olaylar Filistin direniş hareketi tarihinde bir dönüm noktası oldu ve tüm Filistin genelindeki insanları yerleşimci ve İsrail yönetimine karşı kitlesel direniş noktasında birleştirdi.

ARKA PLAN 12 Ağustos 2021

Şüphe Siyasetinin Bir Örneği: “İslam Haritası”

Avusturya’da ‘‘Türkiye eğilimli”, “milliyetçi” ve “İslamcı” cami veya dernekleri görünür kılma amacıyla yayımlanan İslam Haritası tepki topladı. İslami ve diğer sivil toplum kuruluşları hükûmeti fişleme ve güvensizlik ortamını pekiştirmekle suçluyor.

ARKA PLAN 4 Temmuz 2021

Şener Aktürk: “Müslüman Kökenli Milletvekillerinin Müslüman Azınlıkla Bağları Zayıf”

Doç. Dr. Şener Aktürk ve Dr. İdlir Lika’nın ortak araştırması, ulusal kimliğin nasıl tanımlanması gerektiğine dair tartışmaların Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Yunanistan’da Türk azınlığın siyasi temsilinin niteliği ve seviyesi üzerinde belirleyici bir rol oynadığını ortaya koyuyor. Aktürk'le Batı Avrupa’ya kıyasla Türk azınlığın bu ülkelerdeki temsil durumunu ve AB politikalarının sürece etkisini konuştuk.

AVRUPA 2 Temmuz 2021

“Uzmanlık Alanlarınız Üzerinden Siyasete Atılın”

Siyasi arenada Türkiye kökenliler ile ilgili “Türk” veya “Müslüman” kalıbı içinde özellikle belirli bir kesimi temsil eden siyasetçiler algısı mevcut. Kendi uzmanlık alanlarında görev alan Hristiyan Demokrat Birliği’nden Oğuzhan Yazıcı, Yeşiller’den Filiz Polat ve Sosyal Demokrat Parti’den Mustafa Güngör ile siyasi arenadaki rolleri ve bakış açıları hakkında konuştuk.

ALMANYA 1 Temmuz 2021

Siyasal Katılımın Vazgeçilmez Unsuru: Siyasal Temsil

Siyasi temsil, siyasi aktörlerin vatandaşların çıkarlarını göz önünde bulundurarak kamusal politikaları bu doğrultuda şekillendirmelerini gerektiriyor. Avrupa’da yaşayan Müslümanların siyasi temsilini değerlendirmek için önce siyasi temsil kavramını masaya yatırmak gerekiyor.

ARKA PLAN 1 Temmuz 2021

“Çokkültürlü Partiler Aşırı Sağ’a Karşı Güçlü Bir Karşı Ses Oluşturabilir”

Göçmen kökenliler Batı Avrupa’da çokkültürlü partiler aracılığıyla siyasi alanda aktifler. Peki çokkültürlü partilerden kasıt nedir? Bu partilerin birçoğunun kökeninde iyi örgütlenmiş ve dindar Türk göçmen topluluklarının bulunması bir tesadüf mü?

ARKA PLAN 1 Temmuz 2021

Almanya’daki Siyasi Partilerin Müslümanlara Yönelik İlgileri

Almanya’da 26 Eylül’de gerçekleştirilmesi planlanan federal seçimler için hazırlıklar hızla sürüyor. Partiler, seçim beyannamelerini bir bir paylaşmaya devam ediyor. Peki ülkedeki siyasi partiler Müslümanlara yönelik ne gibi konuları ele alıyor? Müslümanların istek ve ihtiyaçları parti beyannamelerinde ne derece gündemde?

ARKA PLAN 1 Temmuz 2021

Türkiye Kökenli Seçmenler: “AfD’ye Engel Olmak İçin Ehvenişer Olanı Seçeceğim”

Almanya genelinde oy kullanma hakkına sahip 700 bin Türkiye kökenli Alman seçmen olduğu tahmin ediliyor. Geleneksel olarak sol partileri tercih eden Türkiye kökenlilerin siyasi tercihlerinde hangi faktörlerin etkili olduğu sorusuna cevap aradık.

ALMANYA 1 Temmuz 2021

Avrupa’daki Müslümanların Siyasallığı

Müslümanların Avrupa genelinde seçim organlarında düşük seviyede temsil edilmesi, Müslümanların vatandaş olarak ihtiyaçlarının siyasi arenada ne derece işitildiğine dair sorular uyandırıyor. Peki Müslümanlar ne raddeye kadar meseleyi kendi ellerine alıp, isteklerine kulak verilmesi için siyasileri etkilemeye çalışıyor?

ARKA PLAN 1 Temmuz 2021

Yaşar Aydın: “Siyasi Katılım En İyi Partiler Üzerinden Olur”

Almanya Federal Seçimleri yaklaşırken göç araştırmacısı ve Türkiye Uzmanı Dr. Yaşar Aydın ile Almanya’daki Türkiye kökenli seçmenlerin siyasi temsil ve değişen parti tercihlerini konuştuk.

ALMANYA 1 Temmuz 2021