Yoksullar Ötanaziye mi İtiliyor?

Kanada’daki ötanazi uygulamasının, özellikle toplumun yoksul kesimlerine yönelik suistimallere yol açtığından endişe ediliyor.

ARKA PLAN 4 Ocak 2023

Hartz IV, Yaptırım Sistemi ve Vatandaşlık Ödeneği Reformu

Almanya’da Hartz IV isimli sosyal yardımı alanlar kimler? Bu kişilere belirli durumlarda uygulanan yaptırımların etkileri neler? “Vatandaşlık Ödeneği Reformu” ile ne gibi yenilikler söz konusu? “Yaptırımsız” Derneğinin (Alm. “Sanktionsfrei”) kurucusu Helena Steinhaus ile Hartz IV sistemini konuştuk.

ARKA PLAN 4 Ocak 2023

Almanya’da Geçim Sıkıntısı ve Güvencesizlik

Almanya’da yoksulluk riskiyle zengin ve fakir arasındaki uçurum da artıyor. Yoksulluk riskiyle karşı karşıya olan ve farklı nedenlerle Almanya’ya sonradan yerleşmiş 3 kişiyle geçim sıkıntılarını konuştuk.

ALMANYA 4 Ocak 2023

Kronik Küresel Problem: Evsizlik

“Evsizlik” dünya genelinde çokça yaygınlaşan ve bazı bölgelerde yaşam tarzı hâline gelen bir sorun. Sokakta yaşam, aynı zamanda birçok farklı problemin de tetikçisi durumunda.

ARKA PLAN 4 Ocak 2023

Gönülleri Isıtan Bir İkram: Mobil Aşevi

Geçtiğimiz aylarda Avrupa’nın birçok şehrinde kış tüm ağırlığını gösterdi. Sokakta yaşayan insanlar açısından ölümcül sonuçlar doğuran soğuklar, en çok ihtiyacımız olan şeyi bizlere yeniden hatırlattı: Hem bedenimizi hem de kalbimizi ısıtan ikram ve muhabbetler. Hasene’nin Mobil Aşevi, tam da bu amaçla Avrupa’nın farklı şehirlerinde evsizlere sıcak çorba dağıtıyor.

ARKA PLAN 3 Ocak 2023

İnanç Temelli Organizasyonların Yardım Faaliyetleri ve Dönüşümler

İnanç temelli kuruluşlar küresel yoksulluğun azaltılmasında kilit rol oynuyor. Birleşmiş Milletlerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin başında gelen “yoksulluğa son vermek” misyonu, tüm dinî geleneklerin de paylaştığı bir hedef.

ARKA PLAN 3 Ocak 2023

Tasavvufi Açıdan Yoksulluk ve Yoksullara Yaklaşım

Yoksulluk ve yoksullukla mücadele tüm dünyanın gündeminde. Peki, tasavvufun yoksulluğa bakış açısı nedir? Tasavvuf yoksulluğa ve yoksullara yönelik nasıl bir tutum ön görmektedir?

ARKA PLAN 3 Ocak 2023

Yaşlı ve Çocuk Yoksulluğuyla Mücadelede Güvenli Liman: Aile

Yoksulluk üzerine yapılan çalışmalar artan yalnızlaşma ve bozulan aile yapısının bilhassa yaşlı ve çocuk yoksulluğu üzerinde etkili olduğunu ortaya koyuyor. Peki aileyi kurtarmak yoksulluğa çözüm sunabilir mi?

ARKA PLAN 3 Ocak 2023

Avrupa’daki Temel Gelir Yardımı Sistemleri

Bütün vatandaşlara asgari bir temel gelir sağlanması önerisinin daha sık tartışıldığı Avrupa Birliği'nde üye ülkelerin çoğunda temel gelir yardımları dağıtılıyor. Peki, aylık bir maaştan farklı olarak ihtiyaç kalemlerine odaklı verilen bu yardımların miktarları ve kriterleri neler?

ARKA PLAN 3 Ocak 2023

Yoksulluk Bize Ne Yapar?

Çocukluk çağında yaşanan yoksulluk, insanın beyin aktivitesini değiştirip bütün hayatını kaplıyor. Bu açıdan bakıldığında yoksulluk bütün hayatı kuşatan bir karabasana dönüşme potansiyeline sahip.

ARKA PLAN 3 Ocak 2023

Yoksulluk Nedir? Mutlak ve Göreli Yoksulluk Ne Demek?

Kimin “yoksul” olduğuna dair bütün ülkeleri ve bütün insanları bağlayan bir kriter olmasa da, yoksulluğun ne olduğunu anlatan birçok tanım var. Yoksulluğu anlamak için “mutlak” ve göreli yoksulluk” kavramlarını incelemekte fayda var.

ARKA PLAN 3 Ocak 2023

İmamların Cemiyetlerle Organik Bağı Olmalı

Avrupa genelinde imamların köken ülkelerden gelmesine ve sorumluluk alanına dair tartışma oldukça eski. Bu tartışmanın kilit noktasını, Müslüman cemaatin ihtiyaç ve beklentileri oluşturmak zorunda.

ALMANYA 3 Ocak 2023

Avrupa’daki Müslümanlar Arasında Takvim Birliği

Avrupa'daki İslami cemaatlerin büyük bir kısmı, yıllardır süren tartışmalara son vererek ortak namaz vakitleri üzerinde anlaşmaya vardı. Yeni takvim düzenlemesi 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girdi. Peki sürece dair bilinmesi gerekenler neler?

ARKA PLAN 3 Ocak 2023