Anaokulunda Müslüman Çocuğa Vejetaryen Menü Yok!

Almanya’nın Hamburg şehrinde bir anaokulunda vejetaryen menü krizi yaşandı. Müslüman çocukların evde et yedikleri için anaokulunda da et yemek zorunda olduklarını söyleyen anaokulu idaresi, vejetaryen menüleri olmasına rağmen çocuklara bu beslenme imkânını sunamayacaklarını söyledi. İtirazlar üzerine anaokulu geri adım attı. 

ALMANYA 14 Mart 2023

FORIF ve CFCM: İki Yol İki Kurumsal Aktör

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa İslam Konseyi’ni (CFCM) sonlandırma kararını açıkladı. Peki İslami kuruluşların bu veya diğer çatı kuruluşlarda temsil ihtiyacı ne anlama geliyor? Geçmişte yara almış CFCM gelecekte geniş katılımlı bir temsil kurumu olabilecek mi?

ARKA PLAN 9 Mart 2023

Arama Kurtarma Çalışmalarında Uluslararası Desteğin Sembolik ve Duygusal Anlamı

Depremlerin ardından insani krize cevap vermek ve arama kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için çok sayıda ülke ekiplerini bölgeye gönderdi. Peki uluslararası yardımların arkasındaki duygudaşlık ne anlama geliyor?

ARKA PLAN 1 Mart 2023

Sınırlarla Ayrılmışken Felaketle Birleşmek Mümkün mü?

Türkiye’de gerçekleşen ve Suriye’de de güçlü bir şekilde hissedilen depremler iki ülke arasındaki sınırların felaketler karşısındaki geçirgenliğini ortaya koyarken, hepimizin birer mülteci adayı olduğu gerçeğini bize bir kez daha hatırlattı.

ARKA PLAN 1 Mart 2023

Türkiye’deki Afet Sonrası Yurt Dışında Yaşayanların Empati Arayışı

Türkiye’de 6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş olan depremler, bölgede taş taş üstünde bırakmadı. Afetin bilançosu ağır. Yurt dışındaki Türkiye kökenlilerin gözü kulağı ise Türkiye’de. Almanya ve İtalya’dan dört kişiyle, deprem sonrası çoğunluk toplumlarından gördükleri ya da görmedikleri dayanışma hakkında konuştuk.

ARKA PLAN 1 Mart 2023

Seçici Empati: Yaşanan Her Felaket Bizde Aynı Ölçüde Empati Uyandırıyor mu?

Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı depremler milyonlarca insanı derinden etkiledi. Depremin etkileri, bu toplu travmayla başa çıkmanın ne kadar süreceğine ilişkin tahmin yürütülemeyecek kadar büyük oldu.

ARKA PLAN 1 Mart 2023

Deprem Felaketi Sonrasındaki Kahramanlar: Doktorlar ve Sağlık Personeli

Kahramanmaraş merkezli depremlerin bölgedeki halk sağlığı üzerindeki etkileri yıkıcı oldu. Yaralılara akut müdahalenin yanı sıra depremin ardından gelen süreçte hem psikososyal destek hem de ilaç ve muayene desteği sağlayan hekimlerle görüştük.

ARKA PLAN 1 Mart 2023

“Çağımızın Krizlerini Birbirimiz Olmadan Çözemeyiz”

Almanya’da depremin etkileri çoğunluk toplumunda, günlük iletişimde ya da komşuluk düzleminde pek de hissedilmedi. Stephan Reichart deprem sonrası Almanya’da Türkiye kökenliler ile bu kökene sahip olmayanlar arasındaki dayanışmaya dair yazdı.

ARKA PLAN 1 Mart 2023

Deprem Sonrası Erken Dönemde Ruh Sağlığı

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki deprem ve artçıları, Türkiye ve Suriye’de binlerce can kaybına neden olurken milyonlarca insanı fiziksel ve psikolojik olarak etkilemeye devam ediyor.

ARKA PLAN 23 Şubat 2023

“Deprem Bölgesinde İnsanların Acılarını Paylaşacabileceği Bir Kucak Olduk”

HASENE Uluslararası İnsani Yardım Derneği, Türkiye’deki depremlerden birkaç saat sonra sahada yardım çalışmalarına başlamış bir kurum. Kendisi de depremin ikinci gününden itibaren afet bölgesinde dağıtım ve koordinasyonu sağlayan HASENE Derneği Başkanı Bekir Altaş ile konuştuk.

Deprem ve Ötesi: Toplumsal Fay Hatları 15 Şubat 2023

Alman Kurtarma Ekibi Dönüyor: “Deprem Bölgesindeki İnsanları Unutmayacağız”

Depremin ikinci günü bölgeye giden Alman arama kurtarma ekibi bugün çalışmalarını sona erdirdi. “Afet bölgesindeki insanları unutmayacağız” diyen ISAR ekibinde yer alan Paul-Philipp Braun havalaanında Perspektif'in sorularını cevapladı.

ALMANYA 13 Şubat 2023